V stredu 7. mája sa v NKD uskutočnila verejná prezentácia návrhov na využitie zanedbaného športového areálu medzi ulicami Černockého – Žitná – Hečkova a Kadnárova. Všetky ideové štúdie sľubujú športový multikomplex a spracovanie celého územia do kompaktného celku so športoviskami, oddychovými zónami, doplnkovými službami, ale aj parkovou úpravou či obslužnými priestormi.
V rámci diskusie aj prezentácií investori slovne deklarovali ochotu vybudovať aj športoviská a priestory voľne dostupné verejnosti a takisto možnosť využívať priestory pre školské športové kurzy zdarma či iné benefity pre obyvateľov našej mestskej časti.
Návrhy sa sčasti odlišovali zvolením druhu športovísk, predstavou o samotnej výstavbe (jedna etapa, viac etáp) ako aj dispozíciami a rozložením objektov. Ďalej sa pokúsim zhrnúť fakty, ktoré jednotliví investori predložili v rámci svojich prezentácií.
Na stretnutie prišlo okolo 150 zástupcov verejnosti, nechýbal starosta Peter Pilinský, vicestarosta a poslanec Miloš Máťuš, prednostka Miestneho úradu Jana Pešková, ako aj poslanci miestneho zastupiteľstva Juraj Madzin, Eduard Brychta, Michal Drotován, Katarína Dobiášová a Mário Khandl.
Každý z investorov dostal pre vypracovanie štúdie aj územnoplánovaciu informáciu, ktorá špecifikuje limity a funkcie daného územia, ktorou je predovšetkým šport a oddych. Nepredpokladá sa, že by projekty vyžadovali zmenu územného plánu.
“Investori môžu na základe verejnej diskusie svoje projekty modifikovať. Následne budú predložené jednotlivým komisiám miestneho zastupiteľstva a o víťaznom návrhu budú v konečnom dôsledku rozhodovať volení zástupcovia – teda poslanci,” popísal ďalší proces starosta Peter Pilinský.
Jednotlivé projekty uvádzam v poradí, ako boli prezentované (rozhodol o tom na začiatku prezentácie žreb). Ide o zábery z premietania jednotlivých projektov na plátne, čo poznačilo ich kvalitu.
Projekt číslo 1 (Multikomp)
Prezentovali ho ľudia blízki tenisu – daviscupový reprezentant Martin Hromec či bývalý Cibulkovej tréner Vladimír Pláteník (PGA SK). Na otázku, kto je investorom odpovedali, že Martin Hromec a zahraničný partner so skúsenosťami s výstavbou zábavných, hotelových a športových areálov, ale bez uvedenia jeho názvu či mena.
Rozpočet odhadli na 3 – 5 miliónov eur. Príprava na realizáciu projektu by trvala odhadom rok (pol roka príprava podkladov týkajúcich sa celého územia či geologických prieskumov, pol roka projektovanie). Predpokladajú výstavbu na niekoľko etáp – v tej prvej vybudovanie multifunkčných hál.
Skladba objektov:
Prekryté tenisové haly s možnosťou využitia na iné športové účely, ale aj konanie spoločenských akcií či výstav
Bazén – vonkajší a vnútorný so saunovým svetom
Komplex vonkajších tenisových kurtov s rôznymi povrchmi
Viacúčelová otvorená športová plocha (hádzaná, basketbal, florbal, sálový futbal) vybavená chladiacim zariadením, ktorá by sa v zime dala využívať ako malá ľadová plocha na korčuľovanie
Kurty pre plážový volejbal
Fitnesscentrum/posilňovňa
Zábavná zóna pre deti
Doprava:
Hlavný vjazd z Kadnárovej
Podzemná garáž + povrchove parkovisko
Projekt 2: Všešportový areál detí a mládeže
Prezentovala ho skupina bratislavských športovcov, trénerov a funkcionárov, vrátane bývalých hokejistov Daniela Iffku, Richarda Kapuša, Mateja Buknu, známeho basketbalového trénera a manažéra Juraja Adamčíka, Erika Csarnakovicsa či funkcionára a trénera hádzanej Ľubomír Orosz. Označili sa za tvorcov myšlienky aj investorov.
Podobne, ako ostatní, zopakovali akútny nedostatok športovísk v Bratislave, uviedli aj zopár príkladov chátrajúcich areálov. Potok pretekajúci areálom navrhujú otvoriť a využiť ho na vytvorenie rekreačnej zóny popri samotných športoviskách.
Rozpočet predbežne odhadujú na 6,5 milióna eur.
Skladba objektov:
Hokejový štadión
Multifunkčná hala so skladacími tribúnami
Obslužná viacposchodová budova s reštauráciou s výhľadom do oboch hál, športovým internátom, klinikou, šatňami a doplnkovými službami
Tenisové kurty
Vonkajšia multifunkčná športová plocha
Bežecká dráha okolo celého areálu v dĺžke cca 1500 m
Doprava:
Hlavný vjazd z Kadnárovej ulice kruhovou križovatkou
Projekt 3: Športovo-relaxačný komplex (SAR)
Návrh prezentoval architekt Tomáš Čechvala, ale aj investor Michal Hatina či partner Jaroslav Packa. V hľadisku nechýbali ani spoluinvestori a športoví garanti projektu – hokejový reprezentant Ľubomír Višňovský či bývalý daviscupový reprezentant SR a víťaz dvoch turnajov na okruhu ATP Karol Krošlák (LBG Aréna, ProTennis Academy).
V štúdii navrhujú tri hlavné športoviská – bazénový komplex, hokejovú halu a prekrytú miltifunkčnú športovú plochu využiteľnú na hokejbal, hádzanú, basketbal či malý futbal. Zvyškové teplo vznikajúce pri vytváraní ľadu chcú využiť na vykurovanie a ohrev vody v bazénovom komplexe.
Hlavné športoviská budú navzájom prepojené priehľadnými stenami, rovnako tak budú transparentné smerom do vonkajšej pešej promenády s oddychovou zónou a skateparkom (urban parkom).
Okrem nich by v hornej časti parcely vybudovali komplex tenisových kurtov. Súčasťou komplexu by mal byť aj športhotel a ubytovňa pre športovcov.
Investíciu odhadli na minimálne 5 miliónov eur. Výstavbu plánujú jednorázovo – spolu s prípravou územia a projektov by nemala trvať dlhšie ako 18 až 24 mesiacov.
Objektová skladba:
Hokejová hala
Bazénový komplex
Vonkajšie prekryté multifunkčné ihrisko
Skatepark
Športhotel
Tenisové kurty v hornej časti pozemku
V ďalšom príspevku zhrniem verejnú diskusiu a to, čo ľudia či zástupcovia verejnosti prezentovali ako svoje požiadavky či návrhy.
Text a foto Ján Bednarič
Bez komentára