Plán zmenšenia výstavby v lokalite Radničného námestia sa po výzve starostu mestskej časti a následného stretnutia so zástupcami stavebníka stáva realitou. K výstavbe 8-podlažnej budovy so stavebným povolením z roku 2008 pozmeneným v roku 2010 sa vlastník rozhodol po tom, čo na októbrovom mestskom zastupiteľstve poslanci ani na druhýkrát neschválili návrh zámeny pozemkov, ktorým podmieňoval výstavbu verejného parku.

Medzičasom Intercom Development ako vlastník kľúčových pozemkov na Rustaveliho ulici predal svoje parcely firme Retkins (Rača Tower, Rača Gate), ktorá vzápätí oznámila pokračovanie stavebných prác na objekte SO 115.

Developer ustupuje

Peter Pilinský, starosta Rače

Po sérii trojstranných rokovaní prebiehajúcich už od konca minulého roka a adresovaní otvoreného listu developerovi získal starosta Peter Pilinský prísľub, že výstavba sa oproti projektu schváleným Jánom Zvonárom zmenší a investor vybuduje na predmetných pozemkoch aj verejný park s detským ihriskom a súvisiacimi spevnenými plochami v rozsahu minimálne 1 000 m².

Pán starosta Pilinský nás vyzval na rokovanie vo veci úpravy projektu SO 115, pričom jeho výsledkom je naša ochota prispôsobiť tento projekt a vyčleniť z priestoru pôvodne určeného na zastavanie časť stavby, ktorá bude určená na prípadné vybudovanie zelene a zariadenia rekreácie a oddychu. Preto momentálne pracujeme na príprave podania na stavebný úrad na zmenu stavby pred dokončením, kde sa odzrkadlia výsledky tejto dohody. Po jej povolení budeme realizovať stavbu v takto obmedzenom rozsahu,“ uviedol Dušan Repák, konateľ spoločnosti Retkins, s.r.o.

Stále ma mrzí, že sme prišli o pôvodne plánovaný plnohodnotný park. Ale najnovšie rozhodnutie o zmenšení budovy a vytvorení priestoru aspoň na menší verejný park považujem za naše malé víťazstvo,“ uviedol na margo posledných informácií starosta Rače Peter Pilinský.

Namiesto parku len parčíček

V lokalite mohol namiesto 8-podlažnej budovy vzniknúť park s detským ihriskom s výmerou vyše 3000 m2. Developer ho však podmienil zámenou pozemkov s mestom Bratislava.

Tú mestskí poslanci (Čahojová – Karlova Ves, Mrva – Vajnory, Hrčka – Petržalka, Kolek – Devín, Vetrák – Petržalka, Kimerlingová – Petržalka, Šimončičová – Ružinov, Tvrdá – Ružinov, Jégh – Pod. Biskupice, Štasselová – Ružinov, Uhler – Jarovce) vlani v októbri aj na základe podpory časti “aktivistov” a obyvateľov Záhumeníc neodsúhlasili pre údajnú nevýhodnosť.

Následne oznámil vlastník pozemkov ich predaj a tiež výstavbu v duchu platného stavebného povolenia podpísaného starostom Jánom Zvonárom v roku 2008 resp. modifikovaného v roku 2010 pár dní pred prehratými voľbami, po ktorých Zvonára nahradil v úrade Peter Pilinský.

Na tomto mieste už mohol byť v súčasnosti park. Namiesto neho tu vyrastá nová 8-podlažná budova. Po intervencii starostu súhlasil vlastník so zmenšením objemu výstavby a vybudovaním aspoň menšieho parčíka s výmerou cca 1000 m2…

Zvonárom schválený objekt SO115 v projekte Radničné námestie Rača sa po výzve a rokovaniach starostu Pilinského s developerom bude redukovať.

Kmotrík: Mohli mať pekný park

Podnikateľ Ivan Kmotrík. Foto: ŠK Slovan

Od začiatku mája je pozemok, na ktorom mal byť pôvodný veľký verejný park,  oplotený aj s informáciou o výstavbe polyfunkčnej budovy. Podnikateľ Ivan Kmotrík pre Denník N na margo stavby povedal, že nebude riešiť žabomyšie vojny:

Nech nikto neplače, keď to dvakrát odmietli. Pre mňa-za mňa, nech je to rozbité a nech tam stoja garáže. Mohli to mať pekné, aj ten návrh bol veľmi pekný.“

Starosta Peter Pilinský v májovom Račianskom výbere Račanov varoval pred hroziacou výstavbou a spoločnosti Intercom Development adresoval otvorený list, v ktorom žiada, aby dodržal sľub.

„Tento verejný apel je moja posledná a najosobnejšia možnosť, ako zabrániť ďalšej výstavbe na Záhumeniciach… Kúpili by si vaše byty, keby vedeli, že budú zo všetkých strán obklopení ďalšími budovami?“

Apelu predchádzala séria rokovaní, ktorá vyústila do súčasného stavu. Podľa posledných informácií zmenší developer Retkins zastavanú plochu aj objem budovy a na takto získanej ploche vybuduje zelenú plochu s detským ihriskom na výmere zhruba 1000 metrov štvorcových.

Fotogaléria:

Zdroj: www.raca.sk, redakčná úprava: Račaweb.sk, foto archív