RAČA – V poradí už 8. ročník Račištorfského bálu sa bude 25. januára 2014 konať tradične v Nemeckom kultúrnom dome.  Tento rok si organizátori pre hostí pripravili zaujímavú tému celého podujatia, ktoré sa bude niesť v znamení čokolády – v príjemných farbách bude vyzdobená plesová sála a pre hostí bude pripravená chutná čokoláda a výrobky z nej.

Hlavnou hviezdou tohtoročného račianskeho plesu, ktorý sa uskutoční v sobotu 25. januára od 19.00 hod., bude operná diva Jolana Fogašová, ktorá dlhé roky žije v Rači. Ples bude tak ako minulý rok moderovať Roman Bomboš, ktorý je takisto Račan. Ďalej vystúpia napríklad skupiny Starmania, Fortuna a iní interpreti a o polnoci bude tradične tombola so skvelými cenami.

Pre hostí, ktorých tento rok bude viac ako 160, je pripravené aj jedno veľké prekvapenie. Účastníci plesu ako prví uvidia originály obrazov od račianskeho umelca Vojtecha Polakoviča. Obrazy – Mária TeréziaMóric Alster v ornáte – boli namaľované špeciálne kvôli Račištorskému bálu a následne budú vyvesené vedľa pódia v sále Nemeckého kultúrneho domu.

Obrazy majú pre mestskú časť veľkú umeleckú aj historickú hodnotu. Zobrazujú bohoslužobný ornát, ktorý v roku 1767 darovala Račanom cisárovná Mária Terézia.

Traduje sa, že to bolo aj z vďaky za to, ju vyliečila račianska frankovka, ktorej následne rakúsko-uhorská panovníčka udelila donačnú listinu – dekrét o pestovaní “tereziánskej račianskej frankovky”, čím uznala račianske červené víno za vhodné i na viedenský cisársky stôl.

Videoreportáž z Račištorfského bálu v roku 2013:

Mgr. Eva Miklánková

Hovorkyňa starostu MČ Rača
Eva.miklankova@raca.sk

7. Račištorfský bál v januári 2013

7. Račištorfský bál v januári 2013