Príjemné počasie, prázdniny a snaha o aktívny životný štýl láka stále viac ľudí do lesov nad Bratislavou. Viacero prípadov z posledných týždňov však naznačuje, že samospráva a správcovia komunikácií nedokážu na tento rastúci trend dostatočne pružne reagovať. Na niektorých miestach a lokalitách tak dochádza pravidelne k nehodám, zraneniam a kolíznym situáciám. Ďalšie nešťastie visí vo vzduchu…

Športovec a aktivista Asen Cvetanov (vpravo) upozorňuje na kulminujúci problém komunikácie nad Peknou cestou

Na túto tému upozornil lokálny spravodajský portál racaweb.sk aktivista, športovec a cyklista Asen Cvetanov: “Zdravím Račanov, kamošov, športovcov a nadšencov Malých Karpát. Dovoľte mi sa s vami podeliť o pocity, ktoré mám pri prechádzkach po našej obľúbenej Peknej ceste. To, že cesta má krásny nový asfalt a hustota áut je na nej vyššia je vec, na ktorú som si už akosi zvykol. Ale poviem Vám na cyklistov, ktorí sa zhora rútia rýchlosťou takmer 60 km/h si teda zvyknúť neviem. Priznám sa, neviem či je to pivom, adrenalínom alebo Saganomániou, ale ja toto považujem za absolútnu bezohľadnosť a netoleranciu voči ostatným,” píše Cvetanov.

Frekventovaná cesta nad Krasňanmi

Pre doplnenie jeho tvrdenia a poznatkov uvádza ako príklad situáciu z polovice júla, kedy sa podľa jeho slov stal svedkom nehody, pri ktorej došlo k pádu z bicykla pár desiatok metrov nad bufetom Šínweg.

“Hovoril som si, že toto vari nie je možné aby cyklista, ktorý si ide užiť prírodu, sa doslova zošmirgloval na asfalte cestou domov. V skratke: dotyčná osoba, pri ktorej som bol do príchodu sanitky, sa nevedela ani pohnúť z vozovky. Takéto úrazy sú veľmi nepríjemné už na prvý pohľad. Škála úrazov sa pohybuje od oškretí, cez krvácania, zlomeniny kľúčnych kostí až po vnútorné krvácanie či dokonca poškodenie mozgu. To že cyklisti nosia helmy neznamená, že sú nezničiteľní alebo nesmrteľní.

Neprtehľadné úseky na komunikácii

Dokonca som si takéto niečo zažil na vlastnej koži – presne na tomto úseku. Keď ma pri predbiehaní taktiež zvalcoval bajker. Ten šok, keď cezo mňa preletel a vzápätí sme sa ocitli na asfalte si nechcem už ani len predstaviť. Skutočne som mal šťastie v nešťastí pretože mohlo sa mi stať niečo oveľa horšie”!

Podľa Cvetanova na spomenutom úseku Peknej cesty, ktorý je v lese, nastal najvyšší čas, aby správca cesty, vlastník alebo samospráva tento problém začali okamžite riešiť. Minimálne by sa podľa neho žiadalo vybudovať absentujúce značenia a pokojne aj spomaľovač, pretože momentálny stav s bezpečnosťou na Peknej ceste je nulový.