Neúspešná kandidátka na post starostu Mestskej časti Bratislava – Rača Lucia Veselská podala ešte 26. novembra  2014 na Ústavný súd SR sťažnosť, ktorou žiadala vyhlásiť komunálne voľby na starostu v bratislavskej Rači za neplatné.

Lucia Veselská získala vo voľbách starostu v Rači o vyše 3000 hlasov menej ako víťaz Peter Pilinský.

Lucia Veselská získala vo voľbách starostu v Rači o vyše 3000 hlasov menej ako víťaz Peter Pilinský.

“Voľby starostu v Rači boli ovplyvnené takými vážnymi porušeniami pravidiel volebnej súťaže, že sa stali neústavnými a nezákonnými,” uviedla vtedy Veselská, ktorá získala 1014 hlasov, kým Peter Pilinský 4271.

Sťažovala si na článok v spravodaji Račan, počmáraný a poškodený bilbord ako aj príspevky nezávislej novinárky Lenky Dale na portáli GINN či stránky na Facebooku.

Svedectvá, ktoré mali potvrdiť jej ujmu a nezákonnosť volieb jej poskytli napríklad aj neúspešný kandidát na poslanca Ľubomír Krampl či rovnako neúspešný kandidát na poslanca za stranu Smer-SD Jaroslav Žitný.

Podanie pre porušenie volebného zákona podala na Ústrednú volebnú komisiu aj Dagmar Kramplová – členka volebnej komisie a bývalá prednostka miestneho úradu počas pôsobenia Jána Zvonára vo funkcii starostu mestskej časti.

Advokátska kancelária Valko Marián & Partners, ktorú si najala kandidátka s najbombastickejšou predvolebnou kampaňou, pripomína údajne „rad negatívnych informácií o Veselskej“.

 Ústavný súd mal o sťažnosti na nezákonnosť alebo neústavnosť volieb alebo proti výsledku volieb rozhodnúť do 90 od jej doručenia.

Stalo sa tak v stredu 18. februára 2015, keď Ústavný súd Slovenskej republiky pod vedením predsedníčky Ivetty Macejkovej na neverejnom zasadnutí pléna 18. februára 2015 rozhodol  o sťažnosti Ing. L. V. (Lucia Veselskej – pozn. red.), ktorou namietala neústavnosť a nezákonnosť volieb starostu mestskej časti Bratislava – Rača konaných 15. novembra 2014.

Oficiálne stanovisko Ústavného súdu:

Ústavný súd rozhodol o sťažnosti Lucie Veselskej jednoznačne a sťažnost označil za "zjavne neopodstatnenú".

Ústavný súd rozhodol o sťažnosti Lucie Veselskej jednoznačne a sťažnosť označil za “zjavne neopodstatnenú”.

„Sťažnosť Ing. L. V. odmieta ako zjavne neopodstatnenú,“ uvádza sa v oficiálnom dokumente určenom na zverejnenie.

Viac o komunálnych voľbách 2014 v Rači tu:  Starostom ostáva Pilinský, účasť dosiahla 43,44 %

Ústavný súd SR zaregistroval po voľbách 100 podobných sťažností na nezákonnosť a neústavnosť volieb do orgánov územnej samosprávy, ktoré sa uskutočnili 15. novembra.  Medzi sťažovateľmi sú neúspešní kandidáti na starostov a primátorov miest a obcí, neúspešní kandidáti na poslancov do mestských a miestnych zastupiteľstiev, ako aj politické strany a zoskupenia.

V Bratislave zaregistrovali 2 sťažnosti. Žiadna podľa Ústavného súdu nie je dôvodom na neuznanie výsledkov volieb a vypísanie nových.

Celá správa ústavného súdu: Ústavný súd rozhodol o sťažnosti Veselskej