Od 90-tych rokov sa gastronomická situácia v Bratislave vyvinula. Rozdiel je napríklad aj v tom, že sme sa začali stretávať nie len kvoli pivu. Rodinné stolovanie prestalo byť vyhradené pre nedeľný obed či oslavu jubilea.

Vyhľadávame priestor pre spoločné trávenie času a oceňujeme miesta, kde nám okrem normálneho jedla a pitia ponúknu aj atmosféru. Takýmto zaujímavým miestom v Bratislave, ktoré u vás zaručene vyvolá sentiment, je záhradný bufet Šínweg. Pred rokom ho otvorili v lese na Peknej ceste, s jeho budovaním však začali už v 2009.

Matúš Burian (vpravo) je dušou sympatickej prevádzky.

Matúš Burian (vpravo) je dušou sympatickej prevádzky.

Pred šiestimi rokmi som prevzal starostlivosť o rodinnú záhradu. Genius loci sa prejavil skoro okamžite. Kúzelná atmosféra tohto miesta pritiahla množstvo známych, pôvodná chatka prestala kapacitne stačiť a rozhodnutie začať stavať prišlo v podstate samo,“ spomína Matúš Burian.

Prestavba trvala päť rokov a bola možná len vďaka podpore rodiny a usilovnosti kamarátov.

Bufet Šínweg, pekná cesta. Otváracie hodiny

Bufet Šínweg, pekná cesta. Otváracie hodiny

Pohostinstvá boli prvými sociálnymi sieťami!

Podobne spontánne nasledoval nápad na zmenu účelu využitia rodinnej záhrady. Pohostinstvá boli prvými sociálnymi sieťami, na rozdiel od tých virtuálnych však boli reálne. Sieť ľudí s dušou a srdcom. Tak sa stal Šínweg bodom sociálnych stretov.

„Bufetárčenie je jednou z oblastí, kde neplatí, že pokrok a inovácia sú zákonite lepšie než to, čo práve žijeme alebo poznávame z minulosti,“ vysvetľuje Matúš:

„Preto máme lokálne jedlá a suroviny, pôvodné postupy pri výrobe, zachovávame tradičné recepty, podporujeme pestovanie plodín a chov zvierat, ktoré sú charakteristické pre náš ekosystém. Fungovanie bufetu Šínweg má v podstate len tri pravidlá.

Všetko čo podávame musí byť dobré (kvalitné, chutné a zdravé), čisté (výroba, marketing a konzumácia nemôžu poškodzovať prostredie) a férové (prístupné ceny pre hostí a spravodlivá odmena pre nás).

Na druhej strane, ideálny hosť je taký, ktorý sa zaujíma, ako je jeho nápoj alebo jedlo vyrábané a pestované. Dokáže sa pýtať, aby si vytvoril vlastný názor na to, čo je pre neho čisté a férové”.

Ak pôjdete okolo a budete hladní, smädní alebo unavení, neváhajte sa zastaviť.

Niet pochýb, že určite stretnete niekoho, s kým sa zasmejete!

Fotogaléria:

Zdroj: Račan, Šínweg, foto: Račan, archív