Brutálna smrť mladej učiteľky, modelky a talentovanej umelkyne v Bratislave neustále rezonuje. Keďže páchateľ beštiálneho činu sa pravdepodobne stále pohybuje medzi nami, je otázka bezpečnosti v meste témou číslo jedna. Najmä ženy sú v takýchto obdobiach mimoriadne citlivé na akékoľvek neštandardné správanie ľudí v ich okolí.

Smrť Violy Macákovej stále nie je objasnená. Ženy v Bratislave sú tak na podozrivé správanie v ich okolí mimoriadne citlivé.

O to zarážajúcejšie je, že v Rači zástupkyne nežného pohlavia dlhodobo upozorňujú na úchylné správanie neznámeho muža a dokonca opisujú konkrétne útoky! Na sociálnych sieťach svedkyne uvádzajú, že agresora buď zahnali, alebo o incidente informovali políciu či mestskú políciu.

Žiaľ, nepríjemných skúseností pribúda a zdá sa, že nikto od polície až po samosprávu – mesto Bratislava resp. mestskú časť Rača – s tým nič nerobí a prípadov pribúda. Stále tak nie je isté, či ide o jedného úchylného jedinca, alebo viacerých.

Úchyl útočí nečakane

Naposledy v račianskej skupine na Facebooku napísala členka Tonka nasledovné: „Včera o 18.55 h na Tbiliskej ulici pred fitcentrum.W.M som počula babu zakričať nadávku, myslela som si, že jej prešlo auto po nohe, keď zabáčalo k fitku. Tak som sa jej opýtala, čo sa stalo a ona, že išiel za ňou nejaký chlap, ktorý ju buchol po zadku a následne, keď zakričala nadávku, sa rozutekal… Ja len toľko, že som tu už prednedávnom čítala takéto niečo a ten chlapík to robí v pohode ďalej. Dosť ma to nahnevalo, lebo človek nečaká, že ho niekto po ceste bude obťažovať a tým pádom ani reflex žiaden. Dávajte si pozor“

Ťahá sa to už dlhšie

Vzápätí sa do diskusie zapojili desiatky iných žien, ktoré opísali podobné prípady. Mnohé tvrdia, že ide o ich vlastnú skúsenosť. A naznačujú, že nejde o udalosti siahajúce mesiac, či rok dozadu – ale oveľa dlhšie!

Spovede napadnutých žien:

„Ak je to ten istý, tak ten úraduje už pekne dlho. My sme bývali priamo tam na Tbiliskej a keď som šla jedného dňa podvečer domov, tak má zrazu niekto chytil zozadu a začal obchytávať. Som mu kusla do ruky a rozutekal sa preč,“ napísala Zuzana. „Taký mladý nízky chudý ja neviem či feťák, ale nejaký asociál isto. Treba to nahlasovať, ale keď doteraz s tým nič neurobili, tak sa len bude čakať, kým naozaj jedného dňa mu neprepne už úplne a nejakej žene ublíži .“

V ohrození aj školáčky

Dokonca sa zmieňujú aj o úchylnom sexistickom správaní a nemiestnych návrhoch školopovinným dievčatám priamo pri školách!

Podľa Zuzany sa obeťou podobného obťažovania stala jej dcéra: „Ponúkal jej na Čachtickej 20 eur, ak mu dá odfotiť rozkrok. Dcéra hneď vytáčala 158 a utiekol preč. Je to nejaký starší pán. Dávajte si pozor. Keby som bola vtedy tam..“

Viaceré útoky sa podľa svedkýň mali odohrať v okolí Tbiliskej ulice, kde sa nachádza aj základná škola, fitcentrum či športový areál.

Rovnako Silvia potvrdzuje, že cieľmi týchto atakov sú mladšie dievčatá, u ktorých nepredpokladá taký aktívny odpor: „Teraz mi sestra volala, že išli s kamarátkami a zastavil ich chlap, či si môže odfotiť ich šušku za 20 €. Povedali, že zavolajú policajtku a utiekol.“

V prípade detí by mali rodičia dbať na osvetu a pokúsiť sa vysvetliť, ako v takýchto prípadoch postupovať a ako sa správať. Zároveň by si mali ľudia uvedomiť, že dianie v okolí sa týka aj ich a teda by mali byť všímaví na atypické správanie. Samozrejmosťou je okamžite ohlásiť všetky prípady na polícii prípadne miestnom úrade, ktorý by mal vedieť ako v tomto prípade postupovať.

V minulosti sa objavilo na dverách školy na Hubeného takéto upozornenie.

Račaweb, foto FB