Železničné múzeum v rušňovom depe Bratislava – východ, teda na Rendezi, sa stalo miesto nakrúcania scén pre novú minisériu o Slovenskom národnom povstaní! V unikátnych exponátoch železničných vagónov bola hlavnou hviezdou speváčka Celeste Buckingham, ktorá v skutočnom príbehu z povstania stvárňuje učiteľku a odbojárku Máriu Gulovičovú.

Učiteľka Mária počas povstania pôsobila v odboji ako prekladateľka a špiónka. Vo filme uvidíte, ako vo vlaku plnom nemeckých vojakov prepašovala v kufri vysielačku, za čo jej hrozil trest smrti.

Buckingham nakrúcala v historickom vozni v bratislavskom múzeu vlakov spolu s rakúskymi študentmi herectva.

Buckingham nakrúcala v historickom vozni v bratislavskom múzeu vlakov spolu s rakúskymi študentmi herectva.

V projekte s názvom Moje Povstanie, ktoré RTVS chystá do vysielania pri príležitosti jeho 70. výročia, sa neskôr ukáže aj reper Majk Spirit, tenistka Dominika Cibulková, boxer Tomi Kid či herec Lukáš Latinák.

„Chceme mládeži priblížiť SNP cez hrdinské príbehy mladých ľudí, ktorých budú v týchto príbehoch stvárňovať idoly ich doby,“ povedala pre Nový Čas Iveta Puchovanová z produkčnej spoločnosti. „Učiteľka Mária ovládala päť jazykov, pracovala v spravodajských službách a umrela v Kanade.“

Buckingham nakrúcala v historickom vozni v bratislavskom múzeu vlakov spolu s rakúskymi študentmi herectva. „Robila to zadarmo,“ prezradil zdroj zo štábu.

 

Celeste Rizvana Buckingham sa narodila 3. mája 1995 v Zürichu švajčiarskej matke a americkému otcovi. V dvanástich začala písať texty, pričom jedna z jej prvých piesní je Blue Guitar. Zviditeľnila sa v šou Česko Slovenská SuperStar. V roku 2012 vydala debut Don’t Look.

Železničné múzeum v rušňovom depe Bratislava – východ a jeho expozícia sú umiestnená v lokalite Východné v Mestskej časti Bratislava – Rača, v starom rušňovom depe, ktoré sa už desať rokov dostáva do povedomia verejnosti každoročnými celoslovenskými zrazmi historických železničných vozidiel.

Zďaleka viditeľnou dominantou areálu sú dve pamiatkovo chránené vodárenské veže. Múzeum je prístupné je v období od 15. 4. do 15. 10. vždy v stredu a v sobotu od 10.00 do 17.00 hod. Počas týchto dní sú pre návštevníkov pripravené prehliadky expozícií so sprievodcom vždy o 11.00 a 14.00 hod. Zraz záujemcov o lektorovanú prehliadku je pred administratívnou budovou (dvere naľavo od vstupu k modulovému koľajisku). Skupinové návštevy, alebo návštevy mimo uvedeného času si treba dohovoriť najneskôr 3 dni vopred na telefónnom čísle 02 2029 7296.

Trailer k filmu Moje Povstanie:

Fotogaléria: