Ponuka pre všetkých, ktorí majú radi pekné životné prostredie a dokážu pre to aj niečo urobiť! Slovenský zväz záhradkárov, základná organizácia 3-2 Rača, v súčinnosti s Miestnym úradom v Rači ponúka bezplatne k odberu obyvateľom Mestskej časti Rača sadenice ľalioviek (Hemerocallis).

Záujemcovia  môžu do konca mája zahlásiť požadovaný počet kusov na MÚ Rača, Kubačova 21, telefónne číslo 02/49112472.

Hemerocallis – najkrajšia kvitnúca trvalka vo vašej záhrade

Vari každý pozná obľúbenú záhradnú trvalku našich starých mám – ľaliovku (Hemerocallis spp.). Pekné – najčastejšie oranžové či žlté – kvety tejto rastliny ozdobujú predzáhradky v našich dedinách  a starí rodičia na ne nenadajú dopustiť.

Dnešné moderné kultivary ľalioviek zdobia podľa stránky hostazahrada.sk záhrady tých najluxusnejších záhrad sveta. Vo svete záhradných okrasných rastlín je množstvo takých, ktoré očarujú nádherou svojich kvetov.

Fotogaléria: Ľaliovky

Nenáročné a vďačné

Ľaliovky sú absolútne nenáročné trvalky. Dá sa o nich povedať že prežijú úplne všetko a nebyť ich nádherných kvetov boli by istotne obávanou záhradnou burinou. Majú po celú vegetačnú sezónu ozdobné, trávovité listy (vysoké 20 – 100 cm podľa kultivaru). Nemajú ani cibuľu ani hľuzy ale hľuznaté korene.

Obdobie kvitnutia začína na začiatku školských prázdnin. Počet kvetov závisí od kultivaru. Trojročná sadenica môžu mať 5-6 vetví a každá môže niesť 30-50 kvetov (priemer 5-25 cm podľa kultivaru).

Typické stanovište je slnečné alebo polotienne, ale nie príliš suché. Tieto trvalky rastú na stanovišti 5-10 rokov, preto ich nezabudnite prihnojiť. Na jar kompletným hnojivom akejkoľvek značky.

Zdroj: MÚ Rača, ilustračné foto: internet