Cyklochodník medzi Východným a Vajnormi, ktorý spolu vybudovali mestské časti Rača, Vajnory a magistrát Bratislavy, už niekoľko dní využívajú ľudia z okolia. Spája Rendez s Vajnormi a tvorí aj spojnicu tejto časti Rače s cyklotrasou JuRaVa. Teraz si ju na mušku zobralo občianske združenie Cyklokoalícia podporujúce rozvoj mestskej cyklistiky v Bratislave, ktoré na svojej stránke zverejnilo recenziu cyklotrasy.

Najefektívnejší spôsob

Uvádza, že cyklotrasa vo forme cyklopruhov vznikla rozšírením telesa vozovky a zúžením jazdných pruhov. Starosta Vajnor Ján Mrva to jednoznačne nazval najefektívnejším spôsobom ako budovať cyklotrasy, keďže netreba riešiť vlastnícke vzťahy pozemkov (napr. ak by sa cyklotrasa stavala segregovane paralelne popri ceste). Na výstavbu cyklotrasy prispela Rača, Vajnory i Magistrát.

Asfalt je zelený len v miestach prechodu cez vozovku. Inak je pruh riešený bordovým asfaltom.

Asfalt je zelený len v miestach prechodu cez vozovku. Inak je pruh riešený bordovým asfaltom.

V úseku od železničnej stanice Vajnory (Príjazdná ul.) po križovatku Pri starom letisku – Východná je cyklotrasa značená len koridorom pre cyklistov priamo vo vozovke (upozorňujúc vodičov na zvýšený pohyb cyklistov), v úseku od križovatky Pri starom letisku takmer po Rendez (150 m pred ulicou Na pasekách) sú pre cyklistov vyhradené cyklopruhy.

Posledných pár desiatok metrov do Rendezu je opäť koridor pre cyklistov. Vozovku tu nebolo možné rozšíriť kvôli priľahlému pozemku. V dotknutom úseku bola znížená maximálna povolená rýchlosť z 50 na 40 km/h (Príjazdná ul.) a zo 70 na 50 km/h (Východná ul.).

Napojenie na JuRaVa

Táto trasa má označenie R84 a je akýmsi predĺžením cyklotrasy JuRaVa otvorenej v roku 2014. Na zokruhovanie Rače, Vajnor a Sv. Jura už chýba len úsek cez Rendez a Raču po Komisárky.

Príjemným prekvapením je križovatka Pri starom letisku – Východná, z ktorej sa ako cyklista dostanete na všetky smery. Toto nie je zvykom v našich končinách, väčšinou sa ráta len s jedným štandardným smerom cyklistov. Skvelé je aj to, že asfalt použitý na cyklotrase je farebný a teda sa z neho nezošúcha farba. Len škoda, že nie je zelený, ale červený/bordový.

Získali aj pasažieri MHD

Pri budovaní cyklotrasy boli zúžené a jemne posunuté jazdné pruhy. Vodiči sa však sťažujú, že nie je jasné, kde je stred cesty, starý náter možno odfrézujú. Projekt nakoniec prospel aj cestujúcim MHD, ktorí na zastávke Lokomotívne depo II stáli v strede križovatky, čím ohrozovali seba i ostatných. Teraz im pribudol vyčkávací priestor mimo vozovku.

Slávnostné otvorenie bude v piatok 31. júla.

Viac o téme čítajte aj tu: Začína sa výstavba cyklochodníka Rendez – Vajnory

Fotogaléria:

Zdroj: Cyklokoalícia, foto: Račaweb