Dočkáme sa ďalšieho kroku v téme spojenia Rače s centrom Bratislavy formou cyklotrasy? Len nedávno prišla potešujúca správa, ktorá dáva tomuto dlhoročnému snu opäť o čosi reálnejšie kontúry!

Na úseku Pekná cesta – Alstrova ul. v bratislavskej Rači by totiž mala podľa medializovaných informácií v budúcnosti pribudnúť nová, asi 2 kilometre dlhá cyklotrasa. Budovať ju plánuje záujmové združenie právnických osôb Euroregión dunajskej iniciatívy. Na tlačovej konferencii v Bratislave o tom informoval riaditeľ združenia Vladimír Pálfi a poradca primátora hlavného mesta SR Michal Feik.

“Cyklotrasa je opäť bližšie k realite. Euroregión dunajskej iniciatívy v spolupráci s hlavným mestom a Bratislavským samosprávnym krajom získal grant na vypracovanie overovacej štúdie a projektovej dokumentácie na cyklotrasu Pekná cesta – Alstrova. Dokumentácia bude hotová budúci rok, následne môžeme spustiť realizáciu,” uviedol bývalý poradca Milana Ftáčnika Michal Feik, inak obyvateľ Mestskej časti Bratislava – Rača, ktorý podľa najnovších informácií ostáva aj po voľbách pracovať na magistráte pod vedením nového primátora Iva Nesrovnala.

Plánovaná nová cyklotrasa Alstrova – Pekná:

Cyklotrasa Alstrova - Pekná cesta, Euroregión dunajskej iniciatívy

Cyklotrasa Alstrova – Pekná cesta. Euroregión dunajskej iniciatívy

Podľa Pálfiho má mať nová cyklotrasa približne dva kilometre a napojiť ju chcú na nedávno otvorenú cyklotrasu Jurava.

“V rámci tohto projektu musíme najprv zrealizovať štúdiu uskutočniteľnosti a v druhej fáze vypracovať projektovú dokumentáciu,” vysvetlil Pálfi. Na prípravu potrebnej dokumentácie získalo združenie približne 30 000 eur z ministerstva dopravy.

Poradca primátora Michal Feik

Poradca primátora Michal Feik

Ako však uviedol Feik, výstavba cyklotrasy bude závisieť od toho, koľko finančných prostriedkov na jej realizáciu získajú. Predpokladané celkové náklady sa totiž pohybujú od 200 000 do 300 000 eur.

V Bratislave a okolí rastie dopyt po rekreačných cyklotrasách, ale aj trasách, ktoré by poskytli alternatívu k automobilovej či hromadnej doprave. Pred niekoľkými týždňami pribudli na viacerých miestach sčítače cyklistov – napríklad na hraničnom priechode Berg a Viedenskej ceste. “Poskytujú nám dáta, ktoré sú dôležité, aby sme vedeli, aké ďalšie kroky spravíme v rámci cyklistiky. Za 18 dní tohto mesiaca napríklad už vieme, že Viedenskou cestou prešlo 3360 cyklistov,” povedal Feik.

Magistrát hlavného mesta a združenie Euroregión dunajskej iniciatívy podpísali memorandum a zmluvu o spolupráci. Mesto združeniu pomáha najmä pri administratívnych prácach či prieskume terénu. “My to skôr pokrývame personálne a robíme to v rámci našej náplne práce,” dodal Feik.