Od nového roka sa  v Bratislave zvýši Daň z nehnuteľností. Rozhodli o tom po niekoľkohodinovej diskusii poslanci mestského zastupiteľstva. Vlastníci nehnuteľností v hlavnom meste zaplatia o 30 percent vyššiu daň z nehnuteľnosti za byt, o 150 percent za stavebný pozemok a o 10 percent pri chatách i garážach o 10 %. Rozpočet mesta by sa tak mal navýšiť o príjem vo výške asi 8 miliónov eur.

Osem eur na byt

Aktuálne za 67 m2 predstavuje priemerná ročná daň zhruba 27 eur. Po zmene by to bolo 35 eur. Pri domoch je aktuálne za 120 m2 priemerná ročná daň približne 66 eur. Po zmene by bola na úrovni 86 eur. Bratislavčania by tak pri bytoch zaplatili o 0,66 eura a pri domoch o približne 1,70 eura mesačne viac.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal tvrdí, že daň z nehnuteľností je najväčší príjem hlavného mesta, ktorý vie samospráva priamo ovplyvniť. Ročne táto daň predstavuje pre Bratislavu približne 55 miliónov eur. Nesrovnal tvrdí, že bude vopred určené, na čo sa získané prostriedky použijú – do opravy a budovania ciest, čistoty, zelene a na poslanecké priority.

Daň z nehnuteľnosti v Bratislave

Daň z nehnuteľnosti v Bratislave

V súlade so zákonom dnes poslanci schválili zníženie vekovej hranice oslobodenia od dane na stavby na bývanie a byty na vek nad 65 rokov. Doterajšie zníženie dane o 50 % na stavby na bývanie a byty pre obyvateľov starších ako 65 rokov sa po novom poskytne vo výške 60 %. Zo zníženia dane z pozemkov o 50 % pre fyzické osoby staršie ako 70 rokov sa vypustili stavebné pozemky.

Čo z toho bude mať Rača?

Polovica z celkového výberu dane z nehnuteľností ide mestským častiam. Zo sumy okolo osem miliónov eur by tak podľa neho išli zhruba štyri milióny eur mestským častiam. Na opravu ciest by mesto ročne investovalo okolo tri milióny, na starostlivosť o zeleň 550 000 eur a na priority mestských poslancov 450 000 eur.

Podľa našich informácií by sa malo Mestskej časti Rača ujsť zo zvýšeného výberu dane asi 230 000 eur.

Návrh zámeny predkladá na hlasovanie zastupiteľstva Bratislavy dvojica račianskych poslancov Peter Pilinský a Rastislav Žitný (vpravo).

Račianski poslanci v mestskom zastupiteľstve Peter Pilinský a Rastislav Žitný (vpravo) návrh podporili. Mestská časť BA – Rača tak získa na opravu ciest, chodníkov, rekonštrukciu škôlky Novohorská, školský dvor Tbiliská či viac prostriedkov na zeleň a čistotu 230 000 eur

“Ako račiansky poslanec a starosta budem presadzovať, aby sa vybrané peniaze z mestského rozpočtu použili na opravu mestských ciest a chodníkov Kadnárova, Cyprichova, Račianska, na okružnú križovatku Detvianska – Kubačova – Rustaveliho,” povedal nám po dôležitom hlasovaní, ktoré umožní ďalší rozvoj mesta, starosta Peter Pilinský.

Podobne aj ďalší poslanec za Raču Rastislav Žitný podporil prepracovaný návrh. Vlani neprešiel pôvodný návrh 100-percentného zvýšenia daní, primátor ho pre odpor poslancov aj verejnosti na rokovanie nepredložil.

Cesty, škôlka aj športovisko

Ako navrhne Pilinský použiť prostriedky, ktoré pribudnú z Dane do račianskeho rozpočtu?

Opravu ciest a chodníkov v správe našej mestskej časti, rekonštrukciu resp. stavbu novej materskej škôlky na Novohorskej ulici, rekonštrukciu školského dvora na ZŠ Tbiliská, ako aj zlepšenie starostlivosti o verejnú zeleň, čistotu a poriadok. Verím, že tieto projekty nájdu podporu aj u račianskych poslancov pri schvaľovaní rozpočtov na nasledujúce roky,” dúfa starosta Pilinský.

Na čo sa použijú získané prostriedky?

  • oprava ciest a chodníkov
  • rekonštrukcia resp. stavba novej MŠ na Novohorskej ulici
  • rekonštrukcia školského dvora ZŠ Tbiliská
  • starostlivosť o verejnú zeleň a čistotu
Bývalé detské sanatórium na Novohorskej predáva spoločnosť Poliklinika Tehelná ako prebytočný majetok.

Bývalé detské sanatórium na Novohorskej sa má prerobiť na novú materskú školu.

Základná škola Tbiliská, Bratislava-Rača

Základná škola Tbiliská, Bratislava-Rača. Školský dvor a jeho športová časť budú môcť prejsť komplexnou rekonštrukciou.

V Rači vlani pribudol nový asfaltový povrch na Alstrovej ulici od mäsiara až po Pálffyho kúriu.

V Rači vlani pribudol nový asfaltový povrch na Alstrovej ulici od mäsiara až po Pálffyho kúriu. Vďaka zvýšenej dani sa bude môcť opraviť ešte viac ciest a chodníkov tak v správe mesta, ako aj mestskej čťasti: Račiansky, Kubačova, Hečkova, Cyprichova či vybudovať okružná križovatka Detvianska – Kubačova – Rustaveliho.

Zdroj: bratislava.sk, Račaweb, foto: Ivo Nesrovnal pre Bratislavu, archív