Šanca, že po testovacej prevádzke začne linka číslo 6 premávať z Gaštanového hájika až na Komisárky, je po posledných rokovaniach opäť vyššia. Podľa informácií spravodaja Račan sú všetky potrebné povolenia pripravené a dokonca už má Dopravný podnik Bratislavy vypracovaný aj grafikon jednotlivých spojov. Navyše sa dočkáme úplne nových modelov električiek!

Šestka je dohodnutá

Rastislav Žitný a Peter Pilinský predstavili projekt predĺženia električkovej linky 6 do Rače od jesene 2014.

Rastislav Žitný a Peter Pilinský predstavili projekt predĺženia električkovej linky 6 do Rače od jesene 2014.

Informácie o výraznom posune v rokovaniach potvrdilo to nielen vedenie Bratislavského dopravného podniku, ale aj starosta Rače Peter Pilinský: „Návrh grafikonu je už zo strany dopravného podniku vytvorený a máme tiež predbežný súhlas VÚC. Na ďalšom rokovaní bude otázkou financovanie tejto električky, ktoré bude predmetom diskusie v rámci magistrátu aj našej mestskej časti. Peniaze potrebné na zabezpečenie tejto služby už máme vyčlenené v rozpočte a tak verím, že od septembra sa budú ľudia z Rače v špičke voziť opäť komfortnejšie vďaka tomuto posilnenému spoju,“ vysvetlil starosta.

Prínos na viacerých frontoch

„Rokovania o šestke sa žiaľ nepodarilo ukončiť skôr, ovplyvnila ich po voľbách zmena vo vedení mesta a následné komplikované rokovania zastupiteľstva s primátorom o rozpočte na rok 2015,“ doplnil informácie mestský poslanec a vicestarosta Rače Rastislav Žitný, ktorý prišiel s iniciatívou na predĺženie tohto spoja od Žel. Stanice Vinohrady po konečnú na Karpatskom námestí vlani na jeseň. Podľa jeho skúseností sa posilnenie električkovej doprave prejavilo aj na menšej zaťaženosti Račianskej ulice, keďže časť ľudí uprednostnila koľajovú alternatívu.

Nové vozy ako zo sci-fi

Na linke číslo 3 už skúšobne premávali aj úplne nové električky, ktoré nakúpil Dopravný podnik a v nasadení sú od konca apríla. Tieto až futuristické stroje výrazne zvyšujú komfort vodičov, cestujúcich, ale podľa našich pozorovaní ich zakúpenie určite ocenia aj ľudia žijúci v okolí koľajníc.

Zvuk nových električiek v porovnaní so zastaranými a výrazne opotrebovanými modelmi totiž pripomína priam šepot vánku.

Proces homologizácie nových nízkopodlažných modelov Škoda 29T ForCity Plus a Škoda 30T ForCity Plus je dokončený a po prvých dvoch obojsmerných a jednej jednosmernej električke začnú od 1. júna 2015 postupne jazdiť aj ďalších 11 kusov obojsmerných električiek Škoda 30T.

Nová obojsmerná električka 30T začne jazdiť v Bratislave na linke Dúbravka - Zlaté Piesky

Nová obojsmerná električka 30T začne jazdiť v Bratislave na linke Dúbravka – Zlaté Piesky

K Vajnorii aj autobus 54

Na základe podnetov občanov vznikla aj požiadavka priniesť okrem spoja 56 k novému Obchodnému centru Vajnoria aj spoj číslo 54. Ten premáva medzi Skalbinskou na Východnom a Žel. stanicou Vajnory a pôvodne nemal zachádzať k Vajnorii. Napokon však bude mať novú zastávku priamo v areáli Vajnorie, premávať začne v deň otvorenia nákupného centra – teda už 10. júna.

Zdroj: Račan, foto: archív