Fontána na Plickovej ulici s názvom Rozprávka – Dráčik od Ing. arch. Jozefa Slíža a akad. mal. Ivana Vychlopena má nový vzhľad. Poškodenú fontánu vynovila mestská organizácia Generálny investor Bratislavy a od júna 2016 je nielen v plnej prevádzke, ale má aj nový estetický vzhľad s modernými prvkami.
Oprava po vyše 40 rokoch
Fontána pozostávajúca zo štvorcového bazéna obloženého keramickým obkladom, z ktorého vystupuje vysoká plastika stvárňujúca motív tulipána a obláčikov nebola komplexne opravovaná od roku 1973.
Vodná hladina pôvodne vytvárala pri odraze slnečných lúčov na soche v strede skulptúry zaujímavú hru odleskov. Vlnenie nadol striekajúcej vody opticky dávalo do pohybu dráčika na farebnej mozaike. Žiaľ, z keramickej mozaiky toho veľa nezostalo. Ak by mala byť fontána zrekonštruovaná v pôvodnej umeleckej podobe, vyžiadalo by si to pozornosť umeleckých reštaurátov.
„Obklad bazéna bol značne poškodený, rozbitý a vo veľkej miere chýbal. Preto nielen z dôvodu zlého technického stavu fontány, ale aj nespokojnosti obyvateľov, sme pristúpili k jej obnove. Vynovená fontána bola uvedená do prevádzky v júni 2016,“ povedal riaditeľ mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy Vladimír Gašperák.
Fontána pred a po rekonštrukcii:
Známy architekt z Rače
Jeden z autorov fontány – Ing. arch. Jozef Slíž – ktorý projektoval viaceré známe stavby na Slovensku vrátane odborárskej zotavovne ROH na Donovaloch (dnes Apartment Hotel Almet), v Rači žil. A až do svojej smrti býval na Úžinách v jednom z radových rodinných domov.
Spolok architektov Slovenska (SAS) mu udelil prestížnu Cenu Dušana Jurkoviča, ktorá sa udeľuje autorovi alebo autorskému kolektívu za realizované architektonické alebo urbanistické dielo , ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej alebo urbanistickej tvorby na Slovensku.
Architekt Jozef Slíž realizoval v 70-tych a 80-tych rokoch niekoľko kultúrno-spoločenských domov – v Dunajskej Strede (v roku 1978 zaň dostal Cenu Slovenského zväzu architektov – dnešnú cenu Dušana Jurkoviča). Výrazná štrukturalisticky členená hmota je dominantou hlavného námestia. V kultúrnom dome sú rôzne priestory – popri divadelnej sále a kine aj knižnica, klubovne a reštaurácia.
Podobné členenie, až expresívny architektonický výraz majú i ďalšie jeho realizácie. Kultúrny dom v Šamoríne (1982), kultúrny dom v Tešedíkove, kultúrny dom v Mútne či bratislavskej Trnávke.
Dvojica architektov Slíž-Grebertová realizovala aj školské stavby – Gymnázium na Tomášikovej ulici, 22 triednu školu v Petržalke.
Bol aj autorom sídliska Barónka v Rači, či zotavovne na Donovaloch.
Fotogaléria: Fontána Rozprávka – Dráčik
Zdroj: GiB, Račaweb.sk, foto: Račaweb, GiB, archív
Bez komentára