Festival frankovky 2015Jeden z najvydarenejších ročníkov v histórii má za sebou Festival frankovky modrej a bratislavských vín. Už 11. ročník trojdňovej akcie podporujúcej račianskych a ďalších miestnych producentov vína zorganizoval Račiansky spolok v spolupráci s Račianskym vinohradníckym spolkom.

Počas príhovoru ku kráľovi Karolovi VI. račiansky richtár Peter Pilinský ocenil záujem kráľa o naše vína a samozrejme nezabudol podotknúť, že sa už tešíme na jeho dcéru Máriu Teréziu.

Vaša výsosť, je nám cťou, že vám môžeme na kráľovský dvor ponúknuť to, čo vieme robiť v Rači najlepšie – naše červené víno,” povedal Peter Pilinský v dobovom oblečení. “Budeme radi, ak si račianska frankovka nájde miesto na cisárskych stoloch.”

Farba je výborná, vznešená,” povedal kráľ Karol VI. po prevzatí plnej čaše: “Výborné víno občania, odporúčam!

Ďakujeme – a už sa tešíme na vašu dcéru, Máriu Teréziu,” predpovedal račiansky richtár kráľovi narodenie dcéry, ktorá bola v našich krajoch nositeľkou osvietenstva a preukázateľne tiež veľkou milovníčkou račianskej frankovky.

Napriek premenlivému počasiu (a možno práve vďaka nemu) sa 11. ročník festivalu vydaril najmä z pohľadu vinárov. Tí mali pri svojich stánkoch často nátresk a nechýbala ani medzinárodná klientela, ktorá mala možnosť posúdiť jedinečnosť nášho račianskeho Terroir!

Video z príhovoru kráľa Karola VI.:

Foto a video: Lubo Prekop, Ján Bednarič

Fotogaléria 11. ročník Festivalu frankovky modrej a bratislavského vína: