Festival frankovky a bratislavského vína 2014 sa uskutoční na Primaciálnom námestí v Bratislave v termíne 20. - 22. júna

Festival frankovky a bratislavského vína 2014 sa uskutoční na Primaciálnom námestí v Bratislave v termíne 20. – 22. júna

Predposledný júnový víkend sa ponesie v centre Bratislavy v znamení tradičných korunovačných slávností. Do programu akcie sa popri množstve sprievodných podujatí opäť zaraďuje aj 10. ročník akcie Festival frankovky modrej a bratislavského vína. Prebieha od piatka 20. do nedele 22. júna na Primaciálnom námestí v Bratislave.

Jozef Mórik z OT Račiansky spolok

Jozef Mórik z OZ Račiansky spolok

Viac než desať producentov vína z Rače a Nového Mesta, k tomu občerstvenie od dvoch  gastroprevádzok. To je základná ponuka festivalu, ktorý organizuje Občianske združenie Račiansky spolok s podporou Hlavného mesta SR Bratislavy a Miestneho úradu v Rači.

Akciu otvoria v piatok 21. júna primátor Bratislavy Milan Ftáčnik so starostom Rače Petrom Pilinským, starostom Nového Mesta Rudolfom Kusým a starostom Vajnor Jánom Mrvom. Chýbať nebude ani slávnostná ochutnávka pri Vtáčej fontáne, z ktorej podľa legendy tiekla raz za rok práve frankovka.

„Sme radi, že sa tradícia festivalu frankovky uchytila a postarali sa o to račianski vinári a podporovatelia vinárskych a vinohradníckych zvykov. Veď tie patria k tomuto regiónu už prinajmenšom od 13. storočia. Takýmito akciami chceme pomôcť vinárom, aby mali možnosť prezentovať pred milovníkmi vína aj bežnými návštevníkmi svoje produkty,“ povedal za organizátorov Jozef Mórik z Račianskeho spolku.

Frankovka sa bude piť aj na korunovácii

Festival frankovky je už tradične súčasťou bratislavských korunovačných slávností, ktoré lákajú do ulíc v Starom Meste tisícky návštevníkov. Tentoraz si pripomíname korunováciu Jozefa I., ktorý sa stal uhorským kráľom ako 9 ročný. Na vládu bol starostlivo pripravovaný. Pustil sa do realizovania potrebných reforiem. Lenže jeho vláda bola krátka. Zomrel ako 32 ročný na kiahne. Podobne, ako vlani pri korunovácii kráľa Leopolda, ktorý bol v čas obradu len 14-ročný, aj tentoraz budú našu frankovku chutnať skôr dospelí členovia jeho sprievodu.

Program Korunovačných slávností 2014

Sobota 21. júna
10.00 – 22.00 Bratislavský korunovačný jarmok dobových remesiel – Hviezdoslavovo nám.
11.00 – 12.30 — Predstavenie protitureckých bojov a oslobodzovanie Uhorska od Osmanskej ríše – Hviezdoslavovo nám.
14.00 – 16.30 — Detský folklórny festival
16.30 – Korunovačný sprievod a prenášanie korunovačných insígnií  Bratislavský hrad, Zámocká, Kapucínska, Hurbanovo nám., Michalská, Zámočnícka, Františkánske nám., Hlavné nám., Radničná, Laurinská, Panská, Straková, Hviezdoslavovo nám.
17.00 – Obrad korunovácie Jozefa I. – Hviezdoslavovo nám.
17.45 – Pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy – Hviezdoslavovo nám.
18.00 – Korunovačný sprievod Rybárska brána, Laurinská, Radničná, Hlavné nám., Františkánske nám., Františkánska, Uršulínska, Primaciálne nám.
19.15 – Korunovačná prísaha – Primaciálne nám.
19.25 – Slávnostný cisársky prípitok na festivale frankovky – Primaciálne nám. 19.35 – – Korunovačný sprievod Primaciálne nám., Uršulínska, Laurinská, Panská, Rybárska brána, Hviezdoslavovo nám.
19.45 – Korunovačný pahorok – Hviezdoslavovo nám.
20.00 – Ľudová veselica – Hviezdoslavovo nám.
21.45 – 22.00 — Ohňostroj

Nedeľa 22. júna
10.00 – 22.00 – Bratislavský korunovačný jarmok dobových remesiel – Hviezdoslavovo nám.
10.30 – 12.00 – Sv. omša s procesiou Božieho tela – Hviezdoslavovo nám.
14.00 – Hľadaj Korunovačný poklad – súťaž
17.00 – Ľudová veselica
19.00 – Barokový bál
22.00 – Koniec podujatia

Sprievodný program
Historický veľtrh slobodných kráľovských miest
Pečenie vola a gastronomický festival
Detský folklórny festival

V prípade zlého počasia sa obrad korunovácie môže posunúť, prípadne presunúť na iný čas či deň alebo aj neuskutočniť. Zmena programu vyhradená.