Keď vojdete do čajovne Eufrázia na Remeselníckej ulici, dýchne na vás v útulnom priestore neopísateľná atmosféra pokoja a pohody. Ktovie, či je to zásluha vôní, ktoré sa šíria zo všakovakých vrecúšok, šáločiek či fľaštičiek, alebo za tým treba hľadať osobu Jozefa Valoviča. Račiansky rodák sa vypracoval na uznávanú autoritu v oblasti liečiteľstva prírodnými preparátmi. Počas našej návštevy sme sa zhovárali o jeho tajných receptoch, stretnutiach so slávnymi Slovákmi a návrate k prírode.

Jozef Valovič s manželkou Dášou v predajni

Jozef Valovič s manželkou Dášou v predajni

V začiatkoch ste sa priúčali u pána Františka Vojtíška, krstného syna cisára Františka Jozefa I.. Čo bolo to najdôležitejšie, čo vám zdôrazňoval?
– S pánom Vojtíškom, známym bratislavským homeopatom 20. storočia som sa zoznámil na základe odporúčania našich priateľov v roku 1970, lebo som chcel pomôcť mojej mame, ktorá bola veľmi chorá. On ma presvedčil, aby som sa začal venovať vede o liečivých účinkoch bylín a prírodných minerálov. Manželka ma v tom podporila a tak som k pánu Vojtíškovi začal chodiť a učiť sa. Vysvetlil mi ako liečivé rastliny spracovávať, vedomosti o liečivých účinkoch rastlín som získal aj samovzdelávaním. Naučil ma pristupovať k práci a k ľuďom, ktorým chcem pomôcť poctivo a svedomito.

Satinský Valovič

Jozef Valovič so svojim obľúbeným klientom a priateľom Júliusom Satinským

Dá sa niečo pochytiť aj od starých ľudí a ich tradičných názorov na prírodné medikamenty, alebo sú už niektoré mýty zastarané?
– Máme sa čo učiť aj od starších ľudí, hlavne tých, čo majú vedomosti o prírode a liečivých rastlinách. Mnohokrát toho vedia viac, ako súčasné liečebné metódy. Veľmi si takých ľudí vážim aj keď mnohých poznám len z kníh a napokon – aj ja už teraz patrím k starším ľuďom.

Kedy ste si povedali, že od zábavky na voľný čas prejdete do fázy, že skúsite podnikať?
– Najprv som mal túto prácu naozaj ako hobby, venoval som sa jej popri zamestnaní. Veľa som musel študovať, až potom som začal pomáhať najprv len rodine a priateľom. Mnohokrát k nám ľudia za bývalého režimu chodili pre pomoc tajne. Po tzv. nežnej revolúcii sme sa viacerí liečitelia aj z Čiech spojili, pripravovali spoločné prednášky. Začali mi chodiť hromady listov od ľudí. Vtedy sme sa s manželkou rozhodli podnikať.

Dnes je silný trend prírodných preparátov, čiže aj konkurencia je veľká. Čím sa snažíte presvedčiť vašich verných zákazníkov?
– V roku 2004 sme spoločne s dcérami založili firmu Valovič, s.r.o. Máme zatiaľ schválených 16 druhov kvapiek na rôzne zdravotné problémy, tie sa dajú zakúpiť aj v lekárňach. Ale keď za mnou prídu ľudia aj s inými ťažkosťami väčšinou im dokážem pomôcť. Moja obľúbená veta je, že liečiť sa dá všetko okrem ľudskej hlúposti, lebo tá je bohužiaľ zhora daná.

Zbierate nejaké bylinky aj v račianskom chotári?
– Bylinky teraz nezbierame, spolupracujeme s firmou Calendula, ktorá nám aj naše kvapky pripravuje. Prípadne ich kupujeme od oficiálnych dodávateľov, ktorí na to majú oprávnenie.

A čo hrozno – nie je niektorá odroda vhodná na to, aby sa z nej vyrobilo prírodné liečivo?
– Z hroznových jadierok sa lisuje olej, ktorý je liečivý. Ale určite je aj víno v malých množstvách liekom. Starí ľudia do vína nakladali liečivé rastliny a toto víno používali ako liek. Ale keď sme pri víne nedá mi nespomenúť úžasne priaznivé účinky račianskej frankovky. Podporuje tvorbu červených krviniek.

Máte už v rodine aj pokračovateľov tejto tradície?
– Naše dve dcéry pracujú vo firme, takže už nejaké vedomosti o príprave kvapiek majú. Uvidí sa ďalej, kto sa tomu bude naplno venovať.

Mali ste už niekedy v rukách spravodaj Račan – ak áno, čo si o ňom myslíte?
– Spravodaj Račan poznám, chodí nám do schránky. Manželka v ňom už párkrát mala inzerát o našej čajovni. Časopis dobre informuje o všetkom dianí v našej obci Rača.

Text a foto: Račan

Fotogaléria: