BRATISLAVA – Na stránkach Bratislavských novín sa objavila kritika participatívneho rozpočtu Bratislavy. Hlasovanie o použití prostriedkov rozpočtu je podľa článku nedôveryhodné aj preto, že “spomedzi 28 projektov najviac hlasov získal projekt zapájania bezdomovcov do skrášľovania verejných priestorov (5000 € / 55,3% hlasov)”.  Autor vyzýva mestských poslancov, aby na najbližšom zasadnutí návrh rozpočtu na rok 2014 nepodporili.

Obecná záhrada: Participatívny rozpočet 2014. Hlasovanie sa propagovalo najmä v račianskych skupinách na Facebooku.

Obecná záhrada: Participatívny rozpočet 2014. Hlasovanie sa propagovalo najmä v račianskych skupinách na Facebooku.

Ja som naopak presvedčený, že by to bola obrovská chyba! Zrušenie celého projektu by sklamalo tisícky nadšencov, ktorí sa v dobrej viere zapojili do hlasovania! V článku Bratislavských novín (čítajte tu) som nenašiel dostatočný argument na to, aby bolo hlasovanie spochybnené.

Ak chcel autor na problém upozorniť v dobrom úmysle, mal to urobiť v čase, keď sa ešte dajú veci ovplyvniť. Článok by v takom prípade vyšiel ešte PRED hlasovaním, nie až PO ňom.

Za OZ Račiansky spolok sme podali návrh na podporu Obecnej záhrady v Rači – financovanie zavlažovacieho systému v sume 6645 eur. Na revitalizácii záhrady pracujú Račania už tri roky – organizujú dobrovoľnícke brigády, zháňajú sponzorov na nákup náradia, prebieha finančná zbierka… Už v roku 2014 môže byť záhrada otvorená pre verejnosť.

Pripravili sme preto aj projekt pre Participatívny rozpočet, denne vyzývali ľudí, aby nás v hlasovaní podporili. Prečo má tri tisíc hlasov prepadnúť? Dodržali sme pravidlá hry a obsadili 2. miesto zaručujúce podporu pre náš návrh!

Takto sme vyzývali ľudí na hlasovanie: Podporte projekt zavlažovania Obecnej záhrady v Rači

Participatívny rozpočet je šanca, aby Bratislavčania rozhodli o projektoch pre lepší život v meste. Aby sme aspoň takto obišli politikov a ich záujmy. Systém má slabiny (lepšia propagácia, transparentnejší systém hlasovania, kontrola výsledkov) a musíme trvať na ich odstránení. Samotný projekt treba ďalej zlepšovať, ale nie hneď pochovať!

Ak na zastupiteľstve poslanci rozpočet nepodporia, zmaria iniciatívu tisícok nadšencov. Verím, že takú chybu neurobia. Do budúcnosti nech radšej strážia, aby sa projekt Participatívneho rozpočtu vylepšoval a získal ešte viac finančných prostriedkov.

Fotogaléria: Revitalizácia Obecnej záhrady v Rači

Mgr. Ján Bednarič, OZ Račiansky spolok

Pôvodný článok v Bratislavských novinách: Hlasovanie o rozpočte zostáva nedôveryhodné