Pobúrenie verejnosti spôsobila informácia, že ľudia s hendikepom a minimálnym príjmom budú musieť v Bratislave ešte hlbšie siahnuť do vrecka. Na zastupiteľstve hlavného mesta prešiel takmer jednohlasne návrh primátora Nesrovnala o integrovanej doprave. Ako hlasovali jednotliví poslanci?

Za návrh hlasovali Budaj, Grendel, Kaliský, Hochschorner, Kimerlingová, Pätoprstá, Vetrák, Dostál, Kolek a Šimoničová z klubu Bratislavský klub, ďalej Bulla, Uhler, Jenčík, Mrva, Štasselová (Pravicový klub), Drozd, Hanulíková, Weinštuk, Farkašovská, Hanulík a Olekšák (Klub pre Bratislavu), Buocik (Most-Híd), Augustinič, Svoreňová, Chren (Bratislava inak), Černý, Jégh, Ferenčáková (Praví poslanci).

Zľavy v MHD Bratislava inicioval ako mestský poslanec račiansky starosta Peter Pilinský

Zľavy v MHD Bratislava inicioval ako mestský poslanec račiansky starosta Peter Pilinský

Od novembra už podľa záverov tohto hlasovanie nebudú môcť onkologickí pacienti, darcovia krvi či zdravotne a telesne postihnutí využívať bezplatné či zľavnené cestovanie v MHD.

Návrh o jednotnom dopravnom systéme, potrebnom na čerpanie eurofondov, obsahoval aj uznesenie, ktoré sa týkalo zrušenia bezplatného cestovania pre znevýhodnené kategórie občanov.

„Pre zbabraný tender na označovače lístkov nám vznikla sekera vo výške 2,5 mil. €. Musíme hľadať riešenia, aby sme stav vo verejnej doprave stabilizovali,“ povedal pre Nový Čas primátor Ivo Nesrovnal s tým, že schválený návrh už podpísal a do platnosti vstúpi v novembri.

Jednými z tých, ktorí návrh nepodporili, boli aj račianski poslanci v zastupiteľstve Rastislav Žitný a Peter Pilinský.

Starosta Pilinský bol pritom začiatkom roka 2014 z iniciátorov návrhu, aby sa zľavy hendikepované skupiny vôbec presadili.

Žiaľ, teraz by sa mali podľa hlasovanie poslancov zrušiť. Existujú však snahy zvolať mimoriadne zastupiteľstvo s jediným bodom programu, ktorý by ich opäť vrátil do života.

Ako zástanca zliav pre hendikepované alebo iné výnimočné skupiny obyvateľstva som za ne viackrát v minulosti bojoval – napríklad za bezpríspevkových darcov krvi. Na júnovom mestskom zastupiteľstve som zrušenie takýchto zliav nepodporil. Verím, že sa v rámci začlenenia MHD do systému integrovanej dopravy zachovajú výhody pre ľudí, ktorí si ich určite zaslúžia – určite sú medzi nimi ZŤP a darcovia krvi,” uviedol vo verejnej diskusii na facebooku Peter Pilinský.

Ak sa vám článok páči, dajte o ňom vedieť ostatným hlasovaním na vybrali.sme.sk! Vďaka.

Ako hlasovali mestskí poslanci?

Návrh Rozšírenie Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji - úplná tarifná integrácia (III. etapa)

Návrh Rozšírenie Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji – úplná tarifná integrácia (III. etapa)

Zdroj: Račaweb, foto: Archív