Vo vinohrade Šušnajdre bolo v sobotu dopoludnia rušno. Výstrelom poslanca Juraja Madzina sa začal 15. ročník súťaže v reze viniča, ktorá zaznamenala rekordnú účasť.

Spoločná fotografia súťažiacich aj časti divákov na pamiatku.

Až 29 súťažiacich potvrdzuje, že nielen v Rači sa tomuto remeslu ale aj koníčku začína seriózne aj rekreačne venovať stále viac nadšencov. V štartovom poli nechýbali po niekoľkotýždňovej aktívnej príprave premiérovo ani mestský poslanec Peter Pilinský či člen račianskeho poslaneckého zboru Ján Polakovič.

Súťažilo sa v reze 30 koreňov v časovom limite 45 minút, inštrukcie zneli na 12 očkový ťažeň a 1 očkový čapík, pričom komisári pozorne sledovali nielen kvalitu a rýchlosť rezu, ale aj dočistenie dreva, orientáciu a čistotu rezu aj celkový prístup ku formovaniu štepov.

Celkovým víťazom sa stal tentoraz Martin Achberger zo susedného Svätého Jura, ktorý o 5 bodov predstihol dvojicu domácich borcov – druhého Mariána Vladára a tretieho Luboša Klinka, ktorý obhajoval vlaňajšie prvenstvo.

V mužskej spoločnosti sa pritom nestratila ani zástupkyňa nežného pohlavia, medzi riadkami sa suverénne pohybovala napríklad Jana Krajčírovičová.

Fotogaléria:

V prvej desiatke sa umiestnilo 6 vinohradníkov z Rače, čo je dobrá správa nielen pre zachovanie a tiež kvalitné vedenie račianskych viníc, ktoré v posledných rokoch ožívajú a dávajú nádej, že historická tradícia obce ostane zachovaná aj v ďalších rokoch.

Členovia komisie po vyhodnotení najlepších informovali záujemcov o kvalite ich práce, upozornili na chyby prípadne rozdali dobré rady do budúcnosti, aby bolo vedenie viniča v obhospodarovaných honoch čo najkvalitnejšie.

Vďaka za organizáciu milej akcie patrí členom Račianskeho vinohradníckeho spolku, sponzorom podujatia ako aj divákom, ktorí prišli tento rok povzbudzovať v hojnom počte!

Konečné výsledky 15. ročníka súťaže v reze viniča:

  1. Martin ACHBERGER, Svätý Jur, 90 bodov
  2. Marián VLADÁR, Račiansky vinohradnícky spolok, 85 bodov *
  3. Ľuboš KLINKO, Rača, 85 bodov
  4. Peter KRAJČOVIČ, Budmerice, 84 bodov
  5. Michal KOMPAUER, Račiansky vinohradnícky spolok, 84 bodov
  6. Jarolím ACHBERGER, Svätý Jur, 84 bodov
  7. Ivan HOLÍK, Račiansky vinohradnícky spolok, 83 bodov
  8. Peter LAMPERT, Račiansky vinohradícky spolok, 83 bodov
  9. Jozef PECÁR, PD Vajnory, 80 bodov
  10. Karol KRIŽANOVIČ, Račiansky vinohradnícky spolok, 78 bodov

Pri rovnakom počte bodov bol ďalším kritériom hodnotenia dosiahnutý čas. Súťaže sa zúčastnil rekordný počet 29 strihačov.

Výsledková listina 15. ročníka rezu viniča v Rači

Výsledková listina 15. ročníka rezu viniča v Rači

jč, foto Račiansky vinohradnícky spolok, Ľubomír Prekop, Ivan Vrana