Chcete vedieť, aká je pravda o pozadí financovania športového komplexu v Rači? Prečítajte si, aké jednoduché je vyvrátiť medializované informácie, že plánovaný areál má niečo spoločné s pôžičkovou spoločnosťou Pohotovosť.

Stačí sa o vec trochu zaujímať a každému je jasné, prečo by hokejista Ľubomír Višňovský (počas kariéry v NHL legálne zarobil okolo 34 miliónov eur) zvolil spoluprácu so zabehnutou akciovkou Luka & Bramer Group. Tá funguje ako desiatky iných investičných skupín a poradcov – pripravuje a realizuje projekty pre jej klientov! Spoločnosť na svojej oficiálnej stránke prezentuje rôzne investície od obnoviteľných zdrojov, cez recyklačné technológie v automobilovom priemysle, stavebné projekty až po spracovanie odpadu (viac si prečítajte tu).

Jedným z takýchto investičných projektov je spoločnosť Pohotovosť, ktorá podobne ako mnohé iné (napr. Quattro, Triangel, Home Credit, Tesco Credit, Cetelem atď.) poskytuje finančné pôžičky. Ide o službu, ktorá nie je v žiadnom rozpore so zákonom. Zbohatol na nej napokon aj súčasný slovenský prezident Andrej Kiska.

Spoločnosť Luka Bramer Group figuruje ako investičný poradca či investor pri množstve nezávislých a vzájomne neprepojených projektoch.

Spoločnosť Luka Bramer Group figuruje ako investičný poradca či investor pri množstve nezávislých a vzájomne neprepojených projektoch.

Spájanie jednotlivých projektov Luka Bramer Group – a tým pádom aj jednotlivých investorov – je nezmysel. Je to podobné, ako keby vás obvinili z terorizmu len preto, že máte účet v tej istej banke ako zbrojárska firma vyrábajúca muníciu. Alebo že máte niečo spoločné s každým klientom, ktorému realizovala dom na kľúč tá istá firma ako vám.

Ak teda Ľubomír Višňovský zverí spoločnosti Luka Bramer Group svoje financie na vybudovanie LBG Arény v Rači, neznamená to, že musí mať zákonite niečo spoločné s Pohotovosťou! (graf vyššie. Aj samotná Pohotovosť vo svojom vyhlásení akékoľvek spojenie s projektom športového komplexu SAR v Rači dôrazne dementovala.

Je logické, že na realizáciu LBG Arény – projektovú prípravu areálu, územné konanie a výstavbu športovísk, ktoré sa môžu natiahnuť na viac ako 2 roky, nebude mať Višňovský vzhľadom na jeho pôsobenie v NHL čas. Preto si na to našiel partnera a spoluinvestora. Ten mu všetky potrebné úkony zabezpečí a vezme si za to patričnú odmenu. Podľa našich informácií nebude Višňovský jediným investorom športového komplexu. (pozri graf nižšie)

LBG Aréna Višňovskýb Rača

Schéma financovania projektu SAR (LBG Aréna) a rola investora Ľubomíra Višňovského v nej.

O tom, že Višňovský so spoločnosťou Luka Bramer Group hľadajú vhodný pozemok na výstavbu športového areálu už dlhší čas, svedčí zápis spoločnosti LBG Aréna, s.r.o. v obchodnom registri už z roku 2012!

Nejde teda o žiadnu narýchlo vytvorenú spoločnosť, ktorá vznikla po zverení areálu Rači s cieľom pripraviť nejaký tunel s pozemkami. Potvrdzuje to dlhodobú a serióznu prípravu zo strany hokejového reprezentanta a možno aj iných rovnako naladených investorov, ktorí čakali na priaznivé okolnosti. Tie nastali v januári 2014, keď zastupiteľstvo Bratislavy a magistrát súhlasili so zverením pozemkov medzi Černockého, Hečkovou, Kadnárovu a Žitnou našej mestskej časti. Pripravili ideový zámer a v trojkolovom súboji uspeli pred konkurenciou. Rozhodli o tom poslanci Miestneho zastupiteľstva v Rači v utorok 24. júna.

Ak by sa pre nezmyselné pochybnosti postavené na vode projekt zastavil, neutrpí Višňovský ani Luka Bramer Group žiadnu veľkú stratu. Ukrátení však v prvom rade ľudia z Rače, Krasňan, Východného, ale aj celej Bratislavy, o nový športový areál. Netreba opakovať, že takéto miesta v našom meste zúfalo chýbajú.

Ostáva veriť, že tak primátor, mestskí poslanci, ako aj členovia miestneho zastupiteľstva v Bratislave-Rači ostanú konštruktívni a neovplyvnia ich umelo vyvolané pochybnosti. Voliči od nich očakávajú, že pripravia kvalitnú a nepriestreľnú nájomnú zmluvu, aby o pár rokov mohli všetky generácie Bratislavčanov využívať nový športový komplex na zmysluplné trávenie svojho voľného času. Chýba už len krôčik a tento sen sa môže začať napĺňať.

Ján Bednarič, grafika račaweb.sk, foto archív račaweb, vizualizácie Tomas Cechvala Architects.

Viac o projekte a podmienkach jeho realizácie aj tu: Višňovský a jeho športový komplex má v Rači zelenú!

Fotogaléria:

Súčasťou komplexu má byť aj krytá plaváreň.

Súčasťou komplexu má byť aj krytá plaváreň.

Projekt SAR: Pred hokejovou halou a plavárňou má vzniknúť nová promenáda.

Projekt SAR: Pred hokejovou halou a plavárňou má vzniknúť nová promenáda.

Situačný nákres rozmiestnenia objektov projektu SAR - LBG Aréna v Bratislave - Rači.

Situačný nákres rozmiestnenia objektov projektu SAR – LBG Aréna v Bratislave – Rači.