Jeho zábery dokumentujú súčasné dianie v našej mestskej časti a stretol sa s nimi vari každý, kto sa zaujíma o dianie okolo seba. Ľubomír Prekop (51) však s Račou splynul od roku 1965, keď sa tu usadila jeho mama Rozália Prekopová, viac než len cez objektív fotoaparátu. Stal sa z neho aj vinár a vinohradník, angažuje sa vo verejnom živote. V súvislosti s jeho kandidatúrou na funkciu miestneho poslanca nám porozprával aj o ďalších motiváciách, prečo chce našej obci ešte viac pomôcť.

Vaša mamička bola tá známa učiteľka v škôlke na Kirovovej pri mäsiarstve pod kúpaliskom?
Áno, dostala sa do Rače na tzv. umiestenku v materskej škole na vtedajšej Kirovovej – dnes Alstrovej ulici. Pani učiteľku Rózku si asi bude pamätať väčšina skôr narodených Račanov. Práci učiteľky zasvätila celý svoj život  a cez jej ruky prešlo niekoľko generácií malých Račanov.

Ľubomír Prekop na akcii vinohradníkov a vinárov.

Ľubomír Prekop na akcii vinohradníkov a vinárov.

A čo vy, kam ste zamieril v rámci vašich štúdií?
Po vychodení škôlky a školy v Rači som študoval na Strednej priemyselnej škole stavebnej na Zochovej ulici v Bratislave a po maturite som nastúpil na štúdium na Stavebnej fakulte Slovenskej vysokej škole technickej – dnešnej Stavebnej fakulte STU. Po úspešnom ukončení štúdia a absolvovaní základnej vojenskej služby som nastúpil do svojho prvého zamestnania ako projektant do vtedajších Chemických závodov Juraja Dimitrova v Bratislave. Gény ma však ťahali naspäť do školy. Po roku som preto opustil funkciu projektanta statika a nastúpil do zamestnania na vysokej škole, na ktorej som študoval. Stal som sa pracovníkom Katedry stavebnej mechaniky, najskôr ako asistent a neskôr ako odborný asistent. Na tejto katedre pracujem dodnes a v tomto roku som dovŕšil 26 rokov pôsobenia na fakulte.

Čiže ste technicky zameraný typ? Skôr vás vídame na spoločenských akciách v Rači!
Na občianskom živote v Rači som sa aktívne začal podieľať približne v roku 2011, keď som sa rozhodol uplatniť pre našu obec a jej obyvateľov moju veľkú vášeň. Tou je fotografovanie. Od toho času som aktívnym prispievateľom fotografií do Račianskeho výberu a tiež do fotoarchívu mestskej časti.

Aké zábery sú vám najbližšie?
Snažím sa o dokumentáciu každodenného života v Rači, aj rôznych podujatí: vinobranie, hody, vianočné trhy, divadlo a kino v Nemeckom kultúrnom dome, Deň detí, či rôzne podujatie, ktorými sa prezentujeme v Bratislave. So svojim fotoaparátom som už navštívil aj naše partnerské mestá Morawica, Priverno, Gols a Staré Město pod Landštejnem, odkiaľ som priniesol hodnotné zábery. Moje fotografie môžete nájsť vo fotogalérii na račianskej webstránke. Fotografovanie Rače považujem za poslanie, ktorým chcem po sebe zanechať odkaz vo forme obrazového materiálu ukazujúcom, ako vyzeral každodenný život v našej mestskej časti.

Ľubomír Prekop chodieva pravidelne na apoločné výlety Račanov

Ľubomír Prekop chodieva pravidelne na apoločné výlety Račanov

My o vás vieme, že ste prepadol aj najtradičnejšiemu koníčku tunajších ľudí – vinárstvu a vinohradníctvu!
Ja to pravda, druhou veľkou vášňou môjho života je vinohradníctvo a vinárstvo. Práve tieto patria už niekoľko storočí neodmysliteľne k Rači. Račianska frankovka je známa na celom svete a podľa môjho názoru treba urobiť všetko preto, aby sa zachovala aj pre nasledujúce generácie. Uchovanie vinohradníckych a vinárskych tradícii považujem za obrovskú devízu, ktorá Raču prezentuje v tom najlepšom svetle a mali by sme byť na ňu právom hrdí. Aj preto som sa v roku 2011 stal aktívnym členom Račianskeho vinohradníckeho spolku, ktorého prioritou je zachovanie stáročných tradícii v obrábaní viniča hroznorodého a zachovanie vinohradov.

Čo obnáša členstvo a práca v spolku?
S ostatnými členmi pomáham spoluorganizovať a propagovať našu prácu, aktivity a tiež podujatia. Určite poznáte akcie ako Deň vo vinohradoch, Deň otvorených pivníc, Valentín s vinármi, Súťaž v reze viniča, či iné, kedy sa v Rači nielen udržiava vinárska kultúra, ale tieto podujatia pomáhajú spájať ľudí. Vytvárajú priestor na diskusiu, zábavu a dobrú náladu. Členovia spolku sú vinári, ktorí majú obrovské skúsenosti s pestovaním hrozna a výrobou vína rôznych odrôd, ale sú tam aj mladí začínajúci vinári. Práve Spolok je miestom ich stretávania, umožňuje výmenu názorov a odovzdávanie skúseností.

Aktivít teda máte neúrekom! Prečo ste sa rozhodli kandidovať?
Je to jednoduché. Rád by som využil všetok svoj voľný čas, skúsenosti, nadšenie a pozitívnu energiu v prospech našej Rače. Myslím si, že mám na to dostatok skúseností, vzdelania a takisto sedliackeho rozumu, ktorý v dnešnej politike aj tej lokálnej tak veľmi chýba!

Ciele:

– podpora ďaľšieho vzdelávania seniorov formou akadémie tretieho veku
– vytvorenie digitálnej knižnice s archívom
– rozvíjanie kultúrného života so zameraním na divadelné a filmové predstavenia

Fotogaléria Ľuba Prekopa: