Dobré správy pre milovníkov cyklistiky a alternatívnych spôsobov dopravy! Bratislavská služba zdieľaných bicyklov Slovnaft BAjk, ktorá bola spustená v septembri 2018, plní svoj sľub a rozširuje svoje pokrytie.

Päť nových dokovacích staníc nedávno pribudlo pri nákupných centrách AVION, IKEA a pri komplexe Galvaniho Business Centrum. Ďalšie majú nasledovať už po zime.

,,AVION je prvé nákupné centrum na Slovensku, ktoré sa zapojilo do obľúbeného bikesharingového projektu Slovnaftu. Chceme tak podporiť ekologickú mobilitu v Bratislave,“ povedal zástupca nákupného centra Igor Tvarožek.

Systém zdieľaných bicyklov je možné využiť vďaka partnerstvu so súkromným sektorom už aj pri obchodnom dome IKEA

Rozšírenie bikesharingu v tejto časti mesta umožní užívateľom služby presunúť sa z konca Ružinovskej ulice priamo na Galvaniho ulicu, ktoré nie sú spojené priamou autobusovou linkou.

Plánujú rozširovanie

Slovnaft, ktorý na svoju službu nedostáva od magistrátu dotácie ani príspevky, chce rozširovať pokrytie v spolupráci s magistrátom Bratislavy, mestskými časťami alebo ďalšími súkromnými partnermi.

Podľa našich informácií je v zámere na ďalšiu fázu plánovanú na rok 2020 aj naša mestská časť.

Rača je jednou z tých mestských častí, do ktorej máme záujem rozšíriť infraštruktúru Slovnaft BAjku. Ďalšie kroky by sme radi robili v kooperácii s mestom a mestskou časťou. Môžem však potvrdiť, že rozširovanie do nových mestských častí plánujeme na rok 2020, čiže už budúcu sezónu,“ uviedol na našu otázku hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Rača je jednou z tých mestských častí, do ktorej máme záujem rozšíriť infraštruktúru Slovnaft BAjku.
Anton Molnár, Slovnaft

Tieto plány potvrdzuje aj vyjadrenie, ktoré v novembri zaslal magistrát po stretnutí Račanov s primátorom Matúšom Vallom: „V rámci bikesharingu pripravujeme nové stanice, Raču nevynímajúc. Máme aj pozíciu cyklokoordinátora – Tomáša Peciara z Cyklokuchyne, ktorý koordinuje projekty spojené s cyklistickou infraštruktúrou, vrátane bikesharingu. “

V rámci bikesharingu pripravujeme nové stanice, Raču nevynímajúc. Magistrát hl. mesta SR Bratislavy

Žlté bicykle si môžete vyzdvihnúť a tiež vrátiť aj pri nákupnom centre Avion.

Z týchto vyjadrení vyplýva, že stačí aby magistrát alebo mestská časť Bratislava-Rača prejavili záujem, vyčlenili lokality na vybudovanie dokovacích staníc, a aj Račania už budú mať možnosť využívať bikesharing!

Čo je Slovnaft BAjk?

Služba zdieľaných bicyklov tzv. bikesharing pre obyvateľov a návštevníkov Bratislavy.
Prvá fáza bola spustená v septembri 2018 v Novom Meste, Petržalke, Ružinove a Starom Meste.
Momentálne má takmer 50 000 užívateľov. Na jeseň pridal prevádzkovateľ nový kreditný program za 12 eur bez blokovania depozitu za požičanie bicykla.
Prvá hodina jazdy stojí 60 centov a každá ďalšia začatá hodina 1,2 eura.
Zmena nastala aj pri dennom programe za 6 eur určenom najmä turistom a návštevníkom Bratislavy

Výroba Slovnaft bicyklov v maďarskom Ostrihome sa vyznačuje preciznosťou a možnosťou servisovať bicykle, ktoré sa často stávajú terčami rôznych živlov.

Unikátne bicykle

Prevádzkovateľ SlovnaftBAjk-u nesiahol po lacných modeloch z Číny.

S výrobcom z Ostrihomu, ktorý má objednávky aj od miest v Nemecku a Holandsku, vytvorili smart bicykle, stanice aj softvér vyvinuté špeciálne pre SlovnaftBAjk.

Bikesharing dostal jedinečný smart zámok, ktorým je možné dočasne odparkovať bicykel aj mimo dokovacej stanice. Okrem toho ako jediný bikesharingový systém mapuje celú trasu bicykla. Údaje v slúžia pri analýzach potrebných na rozvoj cyklistickej infraštruktúry mesta.

Jeden bajk so špeciálnym hliníkovým rámom má hodnotu 600 eur.

Továreň na výrobu zdieľaných bicyklov v Ostrihome zásobuje špeciálnymi bicyklami municipality v Nemecku či Holandsku, kde je bikesharing mimoriadne rozšírený.

Ja, foto SlovnaftBAjk