Mestskú časť Bratislava-Rača tvoria lokality Rača, Krasňany a Východné.

Najväčšia z nich je Rača – malebná obec, ležiaca v nadmorskej výške 174 m n. m., na rozhraní územia Malých Karpát a Podunajskej nížiny na ploche 23,6 ha, s 21 446 obyvateľmi (stav ku 31.12. 2012).

Mestská časť Bratislava - Rača

Mestská časť Bratislava – Rača

Bývalá dedina na východnom okraji Bratislavy je známa vinohradníckymi tradíciami, ktoré siahajú až do čias rímskych légií. Račianske vinohrady sa rozprestierajú na južných svahoch Malých Karpát v nadmorskej výške 150 – 300 m n. m.

Najstaršie dôkazy o osídlení oblasti dnešnej Rače pochádzajú z konca 8. storočia. Prvá písomná zmienka je z roku 1226.

Mestská časť Bratislava – Rača je súčasťou tretieho Bratislavského obvodu a od centra Bratislavy je vzdialená 8 km. Pred tým, ako sa v roku 1946 stala jednou z bratislavských mestských častí, bola samostatnou obcou, známou pod názvom Račišdorf. Tvoria ju tri lokality: pôvodná Rača, Východné a jedno z najstarších sídlisk Bratislavy – Krasňany.

Nachádzajú sa tu železničné stanice Bratislava – Rača a Bratislava – východ. Vďaka svojej vynikajúcej polohe, peknej okolitej prírode a dobrému dopravnému spojeniu s centrom Bratislavy patrí Rača k najvyhľadávanejším mestským častiam Bratislavy.

Je bezpečným miestom pre rodiny s deťmi. Ponúka viacero možností pre oddych, kultúrne vyžitie, či aktívne trávenie voľného času. V mestskej časti sa nachádzajú dve kúpaliská, množstvo detských ihrísk, športových plôch, multifunkčné ihriská, bikrosový areál, ihrisko pre pozemný hokej, stolnotenisová hala a futbalový štadión. Malebná okolitá krajina je ideálna na turistiku i relax.

Rača je bohatá aj na architektonické a kultúrne pamiatky, z ktorých najvýznamnejšou je gotický kostol sv. Filipa a Jakuba (1390). Račianska frankovka, ktorá získala aj v r. 1767 dekrét Márie Terézie, ktorým jej priznala štatút nápoja vhodného na cisársky stôl patrí k najznámejším červeným vínam, ktoré podnes preslavuje mestskú časť.

V Rači pôsobí viacero spolkov a združení, ktoré sa snažia o zachovanie, udržanie a rozvoj tradícií. Partnerskými mestami Rače sú Priverno – Taliansko, Gols – Rakúsko a Praha Vinohrady v Českej republike. Rača ctí dedičstvo svojich predkov a udržiava ľudové tradície, ktorými žije celý rok.

Najznámejšie a najvyhľadávanejšie tradičné podujatia mestskej časti sú Račianske hody, Račianske oberačkové slávnosti či Vianočné trhy, ktoré pútavým programom, prezentáciou ľudovoumeleckej tvorby, remesiel, rôznymi atrakciami, degustáciou vína a iných miestnych špecialít lákajú každoročne tisícky návštevníkov. K prestížnym podujatiam patrí aj Račištorfský bál.

Znak, štandarda a zástava mestskej časti Bratislava – Rača

Znak, štandarda a zástava Mestskej časti Bratislava-Rača

Znak, štandarda a zástava Mestskej časti Bratislava-Rača