Historický postup si síce nevybojovali priamo, ale určite si ho svojim prístupom zaslúžili! Ešte aj v poslednom zápase, keď už z pohľadu pohybov v tabuľke o nič nešlo, vyhrali starší dorastenci FK Rača nad Interom 6:0.

Vo vekovej kategórii U19 tak skončili v tretej lige na druhej priečke za Dominom Bratislava a už-už sa zdalo, že ostanú naďalej v III. lige Bratislavského kraja. Postup do II. ligy automaticky patrí iba víťazovi, ale potom prišlo k administratívnej chybe na viacerých stranách, ktorá pomohla Račanom získať vysnívaný postup!

Starší dorast FK Rača v sezóne 2017/18: Horný rad zľava: Nikolaj Frajberg, Peter Matovič, Timotej Ďuríček, Dominik Alexik, Patrik Doležal, Pavol Polakovič, Christian Mesároš. Stredný rad zľava: Dominik Tanglmayer, Lukáš Macko, Marek Muráni, Matej Hrica, Alex Gocký, Matej Prekop, Jakub Mucha. Dolný rad zľava do prava: Filip Rašlík, Peter Šimončič, Richard Pázmány, Eduard Pázmány, Ondrej Hronský, Peter Rjapoš, Miroslav Pelan. Na fotke chýbajú: Branislav Batka, Milan Krajniak, Matúš Obernauer, Marián Imriška

Čo sa vlastne udialo? V druhej skupine III. ligy zvíťazil Šamorín, ktorý sa však neprihlásil do vyššej súťaže načas a ani Západoslovenský zväz ho na to nevyzval. Prihlásili sa teda druhé Piešťany. Následne však vedenie ligy priznalo vlastnú chybu, akceptovalo aj prihlášku Šamorína, lenže tým pádom by hral v II. lige nepárny počet klubov (19). A to dalo šancu prijať po Piešťanoch aj druhý tím z druhého miesta – FK Rača!

Naväčší úspech v histórii

“Sme nesmierne šťastní. Chlapcom som do konca sezóny, do posledného zápasu hovoril, aby neprestali hrať. Že nikdy nevieme, čo všetko sa môže stať a že šanca na postup stále žije,” povedal nám tréner družstva Eduard Pazmány. Postup jeho chlapcov do II. ligy je najväčším úspechom mládežníckeho futbalu v Rači v histórii.

V tekejto spoločnosti bude hrať Starší dorast FK Rača v budúcej sezóne.

Podľa neho sa v zákulisí šepká, že 20 tímov prijatých do II. ligy rozdelia do dvoch skupín. Aj tak však klubu narastú náklady na dopravu a tiež prihlášky, poplatky pre rozhodcov a ďalšie náklady.

Verím, že nám mestská časť Rača pomôže vykryť tieto zvýšené náklady, aby mohli chlapci hrať v tejto súťaži. Predsa len budeme cestovať do Púchova, Nových Zámkov alebo Topoľčian. Navyše so staršími dorastencami postupujú do vyššej ligy automaticky aj mladší dorastenci, zápasy budú hrať vždy po sebe,” vysvetlil nám.

Náklady sa zvýšia

Financovanie klubu zabezpečujú rodičia členskými príspevkami, sponzorsky, dotácie na chod mládeže čerpá OZ Kengura a FK Rača na základe žiadosti aj od Mestskej časti Bratislava – Rača. V minulej sezóne prispel práve úspešnému družstvu na zimnú prípravu aj starosta Peter Pilinský, keď časť zo svojho príjmu poslanca BSK vo výške 500 eur venoval chlapcom na zimné sústredenie.

Čo sa týka kádra, ten sa vzhľadom na vekové obmedzenie v kategórii obmieňa pravidelne. Inak to nebude ani tentoraz. “Samozrejme, starší ako 19-roční už hrať nebudú môcť. Káder doplníme z nášho mladšieho dorastu, ale máme záujem získať aj nejakých hráčov z iných klubov, ktorí majú s touto úrovňou súťaže skúsenosti. Bude to totiž pre chlapcov náročné zvyknúť si rýchlo na novú výkonnostnú úroveň,” poznamenal Pazmány.

Postup starších dorastencov bude mať vplyv aj na tvorbu kádra mladšieho dorastu vo vekovej kategórii U17.

Káder FK Rača U19 v sezóne 2017/18:

Brankári: Matej Hrica, Dominik Tanglmayer, Filip Rašlík.
Obrancovia: Jakub Mucha, Pavol Polakovič, Dominik Alexík, Peter Matovič, Timotej Ďuríček, Marek Muráni, Alex Gocký, Patrik Doležal, Jakub Litomerický.
Záložníci: Christián Mesároš, Richard Pázmány, Ondrej Hronský, Peter Rjapoš, Matej Prekop.
Útočníci: Nikolaj Frajberg, Lukáš Macko, Peter Šimončič.

Hlavný tréner: Eduard Pázmány
Atl. tréner: Adrián Pavelka
Vedúci mužstva: Miroslav Pelan

Viac informácií o FK Rača si môžete prečítať tu.

Galéria FK Rača U19 v sezóne 2017/18:

jč, foto: FK Rača