V Rači sa im hovorilo lapky, inak sa ale odborne nazývajú muchničky. Malé mušky, vzdialené príbuzné komára, žijú v tráve a zemi vo vinohrade, kde číhajú na svoju korisť. Cez deň a na priamom slnku nie sú ich útoky až také bežné, ale keď sa slnko nakloní k obzoru a tiež večer sa začína ich lov. Vtedy cítite na holej koži len dotyk hmyzu, to skutočné peklo príde až po 2-3 dňoch.

Stačí, aby ste si najmä nohy nedostatočne chránili dlhými nohavicami a na druhý deň zistíte, v čom je problém. Štípance od muchničky sa zvyknú škaredo zapáliť, sfarbia sa až do fialova, ukrutne svrbia a pozor – liečenie trvá aj mesiac! Dôvodom je, že muchničky prenášajú rôzne infekčné ochorenia vrátane nebezpečnej boreliózy.

Príbuzné komára

Muchničky sú veľké 2 až 5 milimetrov. Tento dvokrídlí hmyz je príbuzný komára, no v porovnaní s ním drobnejší a zavalitejší.

„Na Slovensku sa vyskytuje približne 50 druhov mušiek. Samičky takmer všetkých druhov cicajú krv. Asi tretina cicia výlučne krv vtákov, ostatné rôznym cicavcom. Ľudí u nás napáda 10 až 15 druhov týchto mušiek,“ vysvetlil Matúš Kúdela z Katedry zoológie Univerzity Komenského v Bratislave.

Rany po uštipnutí muchničkou sa do 3 dní zvyknú zapáliť.

„Na človeka nalietavajú hlavne v ranných a večerných hodinách, keď je zamračené aj celý deň. Ich sliny obsahujú jedovaný simulidotoxín s hemolytickým účinkom. V mieste vpichu vznikajú opuchy a rana intenzívne svrbí. Môžu sa dostaviť aj horúčky a bolesti hlavy, prípadne dýchacie problémy. U nás žijú napríklad muška ozdobná (Simulium ornatum) a muška škvrnitá (Simulium maculatum),“ spresňuje bratislavský zoológ Ľubomír Vidlička.

Ako sa brániť?

Môžete vyskúšať repelenty, ale ich účinok je limitovaný. Osvedčená rada je, aby ste pri pobyte vo vinohradoch určite volili dlhé, voľnejšie nohavice z pevnejšej látky a najmä v podvečerných hodinách si kryli kožu na predlaktiach aj dlhým rukávom. Nevhodné sú kraťasy a rovnako aj obtiahnuté legínsy.

U nás žijú napríklad muška ozdobná (Simulium ornatum) a muška škvrnitá (Simulium maculatum).

Račan, foto archív