Slovenská televízia odvysielala 6. apríla reportáž, v ktorej sa bližšie pozrela na účinky októbrovej novely zákona o ochrane poľnohospodárskej pôdy. Jej súčasťou je aj zavedenie poplatku pri rekvalifikácii vinohradov na iné – najmä stavebné pozemky. Žiaľ, ako ukázali zistené skutočnosti, snaha majiteľov viníc a dveloperov zarobiť na tomto klenote Malých Karpát, nepozná hranice…
Zväz vinohradníkov aj Pozemkový úrad potvrdili, že vinohrady – aspoň na papieri – miznú ďalej rýchlym tempom. Už pár mesiacov je úrad zavalený žiadosťami o zmenu viníc na stavebné pozemky. Spustiť to mala schválená novela, prijatá paradoxne najmä s cieľom vinice zachrániť.
Pred dátumom účinnosti zavalili pozemkový fond stovky žiadostí od majiteľov vinohradov, ktorí chceli na rýchlo svoje vinice premeniť na iný typ pozemku. Po sťažnostiach starostov obcí situáciu potvrdil aj Zväz vinohradníkov. Praktiky sú im vraj dobre známe.
„Akonáhle sa dozvedeli developeri, ktorí mali záujem stavať na týchto pozemkoch, okamžite začali navštevovať súkromníkov, teda vlastníkov pôdy a radili im oni, rýchlo zmeňte kultúru na trvalý trávny porast, aby ste keď to budete predávať, nemuseli platiť 100 euro za každý štvorec,“ uviedol v reportáži RTVS Pavel Ďurišin zo Zväzu vinohradníkov Slovenska.
Podľa zväzu sú práve developeri iniciátormi hromadných prevodov. Osud malokarpatských viníc, z ktorých väčšina je v súkromných rukách, je teraz neistý.
„Slovensko pri vstupe do Európskej únie malo zapísaných 24 tisíc hektárov vinohradov. V skutočnosti sa užíva len zlomok. Rozdiel sa buď z nezáujmu neobhospodaruje, alebo sú tam špekulatívne účely,“ povedal minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Podľa Ďurišina bolo len v Bratislave a okolí viac ako 1000 hektárov vinohradov. Na „vinárenskej trati“ z Koliby po Krasňany bolo 220 hektárov, Rača mala 300, Vajnory 200 hektárov.
Pred kamerou vystúpila aj šéfka pozemkového odboru Obvodného úradu v Bratislave Lucia Vyhlídalová: „V mesiacoch november až december 2013 bolo podaných 81 žiadostí. A v mesiacoch január až marec 2014 bolo podaných 112 žiadostí k zmene druhu pozemku Vinice. Nie všetky doručené žiadosti sú už ukončené, v niektorých čakáme na doplnenie potrebných dokladov,“ uviedla.
Ministerstvo tvrdí, že všetky konania, ktoré nie sú ukončené ku koncu februára (deň účinnosti zákona), posúdia už podľa nových pravidiel. To znamená, že za každú zmenu metra štvorcového si majiteľ už zaplatí – v račianskom chotári je to 100 eur za meter štvorcový.
Do pol roka by sme mali vedieť, koľko miliónov eur sa narýchlo podarilo developerom ušetriť a koľko získa štát na poplatkoch. V tom čase už majú byť všetky rozbehnuté konania definitívne ukončené.
Bez komentára