Už v najbližších dňoch si račianski psíčkari prídu na svoje vďaka novému voľnému výbehu pre psov, ktorý pre nich zriadila mestská časť Rača. Výbeh vznikol v priestore školského dvora pri bývalej základnej škole na Plickovej ulici. O tento priestor sa posledné roky nik nestaral a preto chátral a zarastal burinou.

Pri výbehu je kôš na exkrementy aj tabuľka označujúca voľný pohyb psov.

Pri výbehu je kôš na exkrementy aj tabuľka označujúca voľný pohyb psov.

Po tom, čo sa mestská časť dohodla s nájomcom budovy a areálu bývalej základnej školy o využívaní dvora za účelom voľného výbehu pre psov, začalo sa pracovať na odstraňovaní burín a čistení dvora, ktorý sa v minulosti neraz stal útočiskom aj pre bezdomovcov. „Do prác sa zapojili aj dobrovoľníci, samotní psíčkari, ktorí vlastnou prácou prispeli k tomu, že teraz majú k dispozícii na venčenie toto pekné a hlavne vhodné miesto pre psov,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský.

Na výbehu dobrovoľnícky pracovali Roman Kováčik, Martin Šuhajda, Ján Bednarič, študenti Juraj Kollman či Roman Pavlík, výrazne však dodaním techniky na zarovnanie terénu pomohol aj Milan Ábel . Ruku k dielu priložili aj aktivační pracovníci či zamestnanci Miestneho úradu, za ktorý všetky činnosti koordinovala nad rámec svojich pracovných povinností Evka Miklánková.

Dvor s odhadovanou rozlohou okolo 1800 m2 je z každej strany ohradený a nachádza sa na mieste mimo parku a iných miest, kam chodia napríklad rodiny s deťmi.

Po kompletnom vyčistení dvora a zarovnaní povrchu sa do areálu osadila tabuľa, kôš na exkrementy a lavičky. „Do tohto výbehu plánujeme časom osadiť aj agility prvky a vytvoriť z neho niečo ako psí park. Rovnako už dohadujeme na jeseň rôzne psíčkarské workshopy, trénovanie agility s profesionálmi a takisto sme pre račianskych psíčkarov vybavili pravidelné návštevy známeho českého psieho psychológa Rudolfa Desenského, ktorý majiteľov psov všeličomu priučí,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský.

Mestská časť zároveň pracovala aj na ďalšom voľnom výbehu pre psov v časti Krasňany.

„Vyčistili sme priestor za Polygrafickým učilišťom, kde bola dlhý čas len kopa odpadu. Zarovnali sme povrch, osiali novú trávu, keďže tam zostala len spálená zem a ohradili priestor betónovými kockami, aby si cez neho neskracovali autá cestu,“ povedal Pilinský. Podľa neho sa nezabúda ani na psíčkarov v časti Rendez, pričom momentálne prebieha hľadanie vhodného pozemku a následne sa rozbehnú rokovania s majiteľmi o možnom využívaní.

Zdroj: MÚ Rača, račaweb.sk

Pozemok po úprave:

Pozemok pred úpravou:

Viac na tému psi v Rači aj tu: Občianstvo Rače má 1606 psov! Ktoré plemená vedú?