Obecná záhrada v Rači zažila veľký deň. Po troch rokoch tvrdej práce sa desiatky račianskych dobrovoľníkov a nadšencov dočkali prvého dňa, kedy bola záhrada oficiálne otvorená pre verejnosť. Ani tentoraz to však nebolo zadarmo – väčšina z brigádnikov dostala do rúk hrable či metly a až potom pohár čaju, vereného vínka či gulášu.

Deti zatiaľ kreslili záhradu a sadili kvety, ktoré im pripravili organizátori z Občianskeho združenia Račiansky spolok.

Rozdeľovanie štepov viniča na zasadenie

Rozdeľovanie štepov viniča na zasadenie

Okrem brigádujúceho starostu Petra Pilinského prišiel popoludní aj primátor Milan Ftáčnik, za úlohu dostali zasadiť 7 štepov viniča. Veltlín, rizling, frankovka či sladký iršaj zakrátko skončili v zemi.

Oporou im budú štyridsaťročné agátové šteky zo zanedbaného vinohradu. Chceli sme im dať nový zmysel a ukázať, že tradíciu vinohradníctva zachováme len vtedy, ak mu dáme novú funkciu aj v dnešných časoch,“ uviedol za Račiansky spolok Ján Bednarič.

Ďakujem chalanom z Račianskeho spolku, že si myšlienku revitalizácie Obecnej záhrady zobrali za svoje. Ich práca, aj s pomocou prispievateľov a dobrovoľníkov na brigádach, stojí za to,“ povedal starosta Peter Pilinský a ocenil fakt, že vyše 45 000 eur na revitalizáciu (nový plot, schodisko, prístrešok, automatická závlaha) vyzbieral spolok bez príspevkov z rozpočtu miestneho úradu!

Viac aj tu: Týchto 7 fotografií dokazuje, že to Račania myslia s Obecnou záhradou vážne

„Takto si predstavujem úspešný projekt v rámci Participatívneho, respektíve Občianskeho rozpočtu Bratislavy. Je tu urobené množstvo práce, ktorá sa podarila najmä spojením síl a prostriedkov. Takúto záhradu môžu iné mestské časti Rači závidieť,“ povedal primátor Milan Ftáčnik.

Fotogaléria:

Text: račaweb, foto: Eva Miklánková