O tom, že Paríž je Mekkou vína nepochybuje nikto a kde inde by sa mala konať jedna z najprestížnejších vinárskych súťaží ako práve v Paríži. Na súťaži Vinalies Internationales 2015 získalo zlatú medailu osem najlepších slovenských vinárstiev, ktoré si rozdelili 12 zlatých medailí.

O rovnú štvrtinu z nich sa zaslúžili račianski vinári z Villa vino Rača. Z troch zlatých medailí, hneď dve patria chýrnej Frankovke, ktorá sa urodila v račianskych vinohradoch, v známej vinici Krivé. Jedna zlatá patrí Tramínu červenému taktiež z Rače, ale z vinice Žajdlík.

Výnimočnosť terroiru a vinice Krivé

Diplom za udelenie zlatej medaily.

Diplom za udelenie zlatej medaily.

Čo dokázalo Francúzov uchvátiť, keď hneď trom račianskym vínam dali zlatú medailu? “Výnimočnosť terroiru a obzvlášť vinice Krivé, nie je iba legendou. Už naši prastarí otcovia vedeli, že Frankovke sa tu neobyčajne darí. Nemôžem nespomenúť rakúsku Cisárovnú, Máriu Teréziu, ktorá si našu Frankovku obľúbila a tiež to nie je iba legenda, ale historická skutočnosť,” vysvetlil enológ vinárstva Villa vino Rača Richard Polkoráb.

“Navyše dosiahnutý úspech nás teší o to viac, že dve z troch zlatých medailí patria tej istej Frankovke. Z jednej vinice sme oberali na dva krát. Prvý zber bol 18. novembra 2013, keď hrozno dosiahlo úctyhodnú cukornatosť 28 °NM a dosiahlo tak najvyššiu možnú kategóriu cukornatosti, hrozienkový výber.

Vzhľadom na vynikajúci  zdravotný stav hrozna sme sa rozhodli časť vína ponechať vo vinici a skúsiť šťastie s ľadovým vínom. Museli sme čakať až do 25. januára 2014, ale podarilo sa nám dorobiť vzácne ľadové víno, ktoré dosiahlo cukornatosť 34 °NM.”

Obe vína, ktoré sa predávajú pod obchodnou značkou Chateau Palugyay sú z jednej vinice a predsa je každé iné.  To čo majú spoločné je odroda, pôda, podnebie a starostlivosť človeka. Francúzi to označili slovom terroir a naša Frankovka je vínom, ktoré sa rodí v tej najlepšej račianskej vinici. Nakoniec to dokázali oceniť aj veľmi nároční porotcovia udelením hneď dvoch zlatých medailí.

Enológ Richard Polkoráb z Villa vino Rača ukazuje dve víťazné frankovky.

Enológ Richard Polkoráb z Villa vino Rača ukazuje dve víťazné frankovky.

Tretie zlato pre tramín

Tretiu zlatú medailu získal račiansky Tramín červený 2013, hrozienkový výber, z vinice Žajdlík. Príbeh tohto vína má veľa spoločné s príbehom Frankovky.  Tramín červený, hrozienkový výber má zlatú medailu v Paríži a jeho ľadové dvojča získalo dokonca veľkú zlatú medailu na súťaži v Izraeli.

Síce ide o dve rozdielne súťaže, ale úspech na oboch súťažiach potvrdzuje výnimočnosť našich vín. Obe vína sú zároveň jedinečnou príležitosťou ako hľadať spoločný terroir v dvoch rozdielnych vínach.

Súťaž Vinalies Internationales Paris je každoročne certifikovaná a koná sa pod patronátom Medzinárodnej únie enológov (UIOE) a Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV).

V roku 2015 hodnotili degustátori spolu 1069 vzoriek z celého sveta.

Fotogaléria:

Viac tu: Kompletné výsledky slovenských vín na súťaži Vinalies Internationales 2015

Zdroj: Villa vino Rača, foto: Račaweb