V drese FK Rača behá od jesene v 3. futbalovej lige aj hráč, o ktorom svojho času písali veľké športové médiá na britských ostrovoch. Náš rodák Michal Habai (29) hrával ešte donedávna v Škótsku. S druholigovým tímom Greenock Morton sa postaral predvlani o obrovský šok, keď z pohára vyradili v 3. kole slávny Celtic Glasgow. Ako sa dostal späť do Rače, čo by poradil svojim nasledovníkom a v čom je iný škótsky a slovenský futbal porozprával v chvíľami až prvoaprílom duchu pre spravodaj Račan.

Môžete nám opísať svoju doterajšiu kariéru?
– Ako malý chlapec som začínal v Rači odkiaľ ma kúpil Slovan. Tam som pôsobil 10 rokov, z toho 3 sezóny za seniorské áčko. Po Slovane nasledoval český Baník Sokolov, Senec a FC Petržalka, odkiaľ som prestúpil do Škótska – hral som za FC Morton a FC Livingstone. Momentálne som naspäť v Rači.

Aký ste mali pocit z futbalu na britských ostrovoch?
– Pocit je to neopísateľný! Ľudia sa tam odlišujú od našich v zmýšľaní – sú pozitívni. Do futbalu dávajú maximum, je pre nich náboženstvom. Nikdy nato nezabudnem!

Michal Habai v areáli FK Rača začínal a po rokoch sa doň opäť vrátil. Na ako dlho?

Michal Habai v areáli FK Rača začínal a po rokoch sa doň opäť vrátil. Na ako dlho?

Pri všetkej úcte – prečo ste teraz v 3. lige v Rači?
– V lete som mal rozrobené ďalšie pôsobenie na ostrovoch, ale padlo to a už boli ukončené prestupové termíny aj v Rakúsku. Nechcel som byť pol roka bez futbalu – oslovil ma tréner Karol Marko, s ktorým sa poznám z čias pôsobenia v Slovane. No a potom ma motivovali plné a vypredané štadióny a neustále povzbudzujúce vedenie klubu cez majstrovské zápasy (smiech).

Aké máte ďalšie predstavy o svojej kariére?
– Futbal je nevyspytateľný. Dnes som tu, zajtra asi tiež, ale môže sa stať, že aj inde. Samozrejme, ak príde ponuka zo španielskej ligy-  keďže na naše zápasy v 3. lige chodí od nich plno skautov (smiech) – nebránim sa jej.

Ako sa vám spolupracuje s trénerom Karolom Markom?
– Vychádzame spolu veľmi dobre, Karol je dobrý človek. Ktokoľvek sa naňho obráti, pomôže a to sa mi na ňom páči. Horšie je to s nami, keď sme na trávniku. On je ťažká povaha, ja tiež…

Čo je silnou stránkou súčasného kádra FK Rača?
– Najsilnejšou stránkou sú akcie po vyhratom zápase! Tam sme neskutoční. Častokrát sa mladí stratia aj na dva dni. Ale inak sme dobrý kolektív – a to je základ futbalu.

Čím sa živíte v civile, prípadne ešte študujete?
– Neštudujem, ešte to tak. S prácou mi pomohol Karol Marko – momentálne som zamestnaný v jednej firme s autodielmi v Petržalke. Pracovné začiatky boli ťažké a stále sa z toho spamätávam. (smiech)

Michal v drese Mortonu počas slávneho zápasu s Celticom

Michal v drese Mortonu počas slávneho zápasu s Celticom

V seniorskom tíme Rače je na rozdiel od minulosti viac odchovancov. Majú šancu dostať sa v kariére až tam, kde napríklad vy?
– Je dobré, že má Rača odchovancov. Či sa dostanú tam, kde ja, záleží od nich a od ich prístupu. Verím, že môžu ísť aj ďalej a držím im v tom palce. Žiaľ, niektorí dnes vidia dôležitosť vo farbe kopačiek a účesoch… Chýba im to celodenné hranie sa s loptou a túžba stať sa futbalistom, pretože behať v Rači ešte zďaleka neznamená byť futbalistom.

V čom je rozdiel v práci s mládežou na Slovensku a napríklad na ostrovoch?
– V mentalite a v názoroch trénerov. Tam nezväzujú nohy množstvom pokynov, sú pozitívni a keď sa niečo nepodarí, nezatracujú vás. U nás na Slovensku je to často naopak. Chyby pritom robia aj špičkoví futbalisti. Ďalej sú to tréningové jednotky – u nich sú vždy s loptou, nudné behanie bez nej  tam tuším ani neexistuje. Ale v tomto sme my majstri.

Čo hovoríte na výsledky slovenskej reprezentácie v kvalifikácii?
– Chalanom sa darí a prajem im to. Momentálne máme skvelé mužstvo a dúfam, že mu forma vydrží čo najdlhšie, pretože nás pozitívne reprezentuje.

Hrali ste, alebo sa poznáte s niektorým z členov Kozákovho kádra?
– V mládežníckych reprezentáciách som hrával s viacerými – či už Kuciak, Pekarík, Nemec alebo aj Hamšík, ktorý bol môj spoluhráč v Slovane počas môjho pôsobenia.

Pochádzate z Rače. Kde rád relaxujete?
– Najradšej v čase voľna relaxujem v okolí, na vínku a u rodičov na chate. Taktiež venujem voľný čas priateľke Mirke, s ktorou momentálne riešime spoločné bývanie niekde v okolí Bratislavy. Som s ňou rád a dúfam, že aj ona má podobný názor o mne (smiech)

Fotogaléria:

Zdroj: Račan