Okolo zachovania historického rázu starej Rače sa už roky diskutuje. Mnohí stavebníci si sťažujú, že pri snahe o prestavbu starších domov trvá stavebný úrad a tiež pamiatkári na uliciach Pri Vinohradoch a Alstrovej na tom, aby nová podoba korešpondovala s existujúcou zástavbou. Pre niektorých je snaha zachovať historický ráz Rače vnímaná ako šikana úradov, pre iných je to ponúknutá šanca.

Niektoré miesta v interiéri sú naozaj čarovné.

Jednu takú využil mladý vinohradník a vinár Pavol Chvostek. Pozornosť na Alstrovej ulici oproti Pálffyho kúrii pútajú jeho dva domčeky, ktoré dal du pucu v spolupráci s celou famíliou a blízkymi.

V rodine boli rôzne názory, že či staré zbúrať a stavať nové. Ale ja som si ako vždy postavil hlavu a presadil rekonštrukciu. Som rád, že sa tu teraz ľudia cítia dobre,“ povedal pre spravodaj Račan.Snažil sa z pôvodnej fasády aj celkového výzoru zachovať čo najviac detailov.

Rodinný dom v Rači po dokončení fasády.

Opraviť bolo treba zatekajúcu strechu, dať na kritické miesta izolácie, vnútri inštalovať nové rozvody vody či elektriky, rovnako podlahy. Čaká ho ešte dosť práce na dvore.

Ale už dnes chytá priestor fazónu. V starej pivnici dozrievajú vínka a aj manželka sa stará o to, aby priestor dýchal pohodou. “Myslím, že práve od tohoto miesta bude záležať aj to, či bude naše vinárstvo prosperovať, či sa u nás budú zákazníci cítiť dobre a či si u nás aj niečo kúpia,” uvažuje nahlas.

Chvostek by rád obrábal aj ďalšie vinice, keďže o lokálne vína rastie záujem. Ak chcete na peknú rekonštrukciu nakuknúť a presvedčiť sa o vkusnej rekonštrukcii, šancu máte už počas račianskych hodov 4.-6. mája, kedy si z ulice otvorí viechu.

Fotogaléria:

Račan, jč, foto archív, FB Chvostekove vína, Daniel Jaura, Richard Autner