Lokalita navrhovanej zámeny na Rustaveliho ulici.

Lokalita navrhovanej zámeny na Rustaveliho ulici.

Ak by sa to podarilo, išlo by v dnešnej dobe o skutočný unikát! Investor projektu Radničné námestie Rača pristal na návrh mestskej časti rokovať o výmene pozemkov, na ktorých má povolenie stavať bytovky.

Spoločnosť Intercom Development začala predvlani s výstavbou projektu Radničné námestie Rača, na ktorý má právoplatné stavebné povolenie od roku 2010 podpísané bývalým starostom Jánom Zvonárom. V rámci neho už postavila jednu bytovku a do konca roka chce realizovať ďalšie.

Celkovo môže v zmysle tohto platného vydaného stavebného povolenia vzniknúť na území pri bývalej konečnej električiek podľa portálu TRENDreality.sk  vyše 200 267 bytov. Ale našťastie situácia sa mení k lepšiemu…

Také čosi sa len tak nevidí

Investor totiž nedávno súhlasil s návrhom Mestskej časti Bratislava – Rača začať rokovania o možnosti vybudovať namiesto časti budov verejný park!

Tibor Šimoni, Peter Pilinský

Poslanec MZ v Rači Tibor Šimoni (vľavo), starosta Peter Pilinský

Myšlienka sa prvý raz objavila na zasadnutí miestneho zastupiteľstva 29. októbra 2013, keď poslanec Tibor Šimoni oslovil starostu Petra Pilinského. “Mám podnet týkajúci sa priestoru medzi ulicami Rustaveliho a Púchovskou a tzv. Radničného námestia. Navrhuje, aby sa vstúpilo do jednania s investorom (Intercom Development – pozn. red), či by sa od ulice Rustaveliho po hrane stavebného pozemku (popri trati električiek – pozn. red.) dala urobiť promenáda lemovaná lavičkami smerom k parku J. M. Hurbana.”

Pilinský reagoval tým, že víta túto myšlienku “a keď to bude mať aj z druhej strany reflexiu, tak určite poskytne čo najskôr informáciu.” Ľady sa odvtedy pohli a starosta mohol pred pár dňami skonštatovať pokroky v rokovaniach!

„Ľudia z okolia – ale aj noví majitelia bytov v Radničnom námestí Rača – by určite privítali, ak by v tejto oblasti vznikol namiesto ďalšieho zahustenia park. Rokovania prebiehajú a netýkajú sa len našej obce, preto v tejto fáze neviem poskytnúť viac informácií,“ uviedol starosta Rače Peter Pilinský.

Podľa jeho aktualizovaného vyjadrenia je už návrh zámeny zo strany investora spracovaný a bude ho môcť posúdiť príslušná pracovná komisia miestneho zastupiteľstva!

Výmenou by Intercom Development získal pozemky pri električkovej trati na vybudovanie pripojenia na Púchovskú cestu. Rača by zasa dostala rozľahlé priestranstvo na vybudovanie parku, promenády a oddychovej zóny.

Projekt sa po páde Zvonára zmenšuje

Vývoj projektu radničné námestie Rača od roku 2010 do roku 2014

Vývoj projektu radničné námestie Rača od roku 2010 do roku 2014

Ešte v roku 2007 prezentoval developer zámer vybudovať medzi Detvianskou, Rustaveliho, Púchovskou a Závadskou ulicou až 17 budov – z toho 15 obytných s 3 až 7 podlažiami a 230 bytmi. Šestnásta budova mala mať až 15 nadzemných  a jedno podzemné podlažie. Bola plánovaná pre apartmánové bývanie (37 apartmánov) s hotelovými službami. Sedemnásty objekt, určili pre občiansku vybavenosť. V prízemnej budove mali byť necelé tri stovky štvorcových metrov prenajímateľnej plochy. Projekt prešiel neskôr zmenami a výrazne sa scvrkol –  aktuálne je nakreslených už len 10 bytových domov a zmenšil sa aj počet bytov v nich.

Hotový je už objekt A (59 bytov), rozostavaný objekt B (16 bytov), nasledovať má C a D (153 bytov). Developer v prípade ďalších budov zatiaľ počet nezverejnil.

Ak by sa podarilo dotiahnuť zámenu a počet bytov by tým ešte klesol, bolo by to prvý raz od revolúcie, čo sa podarilo vedeniu úradu a starostu dohodnúť takýto ústupok zo strany developera. Držme starostovi Petrovi Pilinskému pri rokovaniach palce!

Chronológia projektu Polyfunkčný súbor Rustaveliho resp. Radničné námestie Rača

2007: Zámer na ÚPI

17 budov
234 bytov (objekty C1 – C15) + 37 apartmánov (objekt C16) + občianska vybavenosť (objekt E)

2010: Stavebné povolenie

17 budov
navýšenie počtu o 196 bytov na 430 (C1-C15) + 37 apartmánov (C16) + občianska vybavenosť (E)

2010-2014: Získanie nových pozemkov

– pozemky pri Rustaveliho, pozemky v susedstve električkovej trate pri parku J. M. Hurbana
– zväčšenie plochy cca o 20 percent

2014: Súčasný stav

8 budov
Objekt A (dokončený): 59 bytov
Objekt B (stavba): 16 bytov
Objekt C (predaj): 86 bytov
Objekt D (predaj): 67 bytov
Spolu: 228 bytov
Objekty E, F, G (príprava): ? byty
Objekt H (hotel): ? apartmány

Foto a vizualizácie: račaweb, Račan, Intercom Development

Navrhovaný park na Rustaveliho ulici.

Navrhovaný park na Rustaveliho ulici.

Projekt Radničné námestie Rača má stavebné povolenie podpísané Jánom Zvonárom od jesene 2010.

Projekt Radničné námestie Rača má stavebné povolenie podpísané Jánom Zvonárom od jesene 2010.

Lokalita plánovanej budovy, ktorú by mohol nahradiť park.

Lokalita plánovanej budovy, ktorú by mohol nahradiť park.

Radničné námestie Rača

Radničné námestie Rača

 

Tibor Šimoni, MBA

Tibor Šimoni, MBA