Po štvrtkovom požiari vo vinohrade Rinzle sa do Rače opäť rútili požiarnické autá! Čo sa to u nás deje, keď každú chvíľu horí v miestach, odkiaľ sa môžu plamene zakrátko dostať až k obydliam?

Plamene na rozmedzí lokalít Zlatá noha a Široké.

Plamene na rozmedzí lokalít Zlatá noha a Široké.

Najnovšie sa v sobotu podvečer začal zo záhradkárskej oblasti v lokalite Zlatá noha a Široké opäť šíriť dym a plamene. “Horí v oblasti nad Kamilkovou ulicou, dym vidno už od cesty smerom zo Senca do Bratislavy,” oznámila nám čitateľka Eva.

Toto ostalo z neobrábaného vinohradu Rinzle vo štvrtok 23. júla.

Toto ostalo z neobrábaného vinohradu Rinzle vo štvrtok 23. júla.

Privolaní hasiči na niekoľkých autách viac než hodinu bojovali s tým, aby požiar lokalizovali a zabránili jeho ďalšiemu šíreniu. V tejto oblasti je množstvo vinohradov neobrábaných, čo len nahráva podobným situáciám… Ak je totiž vinohrad zdravý a správne vedený, nie je v riadkoch vysoká suchá tráva a horieť tak môžu akurát medze medzi vinicami, ktorá sa v Rači nazývajú aj rúny.

Je v Krasňanoch pyroman?

Podľa polície existuje podozrenie, že požiar nad Krasňanmi založil niekto úmyselne. Séria požiarov na území Krasnian, ktoré si odniesli kontajnery, autá či garáže, podporuje teórie niektorých ľudí o vyčíňaní pyromana – chorého človeka, ktorého fascinujú plamene (pyrománia – chorobný sklon k podpaľačstvu)

Niektorí vlastníci na vinice kašlú!

O príčinách sobotného ohňa nad Komisárkami je zatiaľ predčasné špekuľovať, ľudia však už o možných dôvodoch začínajú diskutovať:

Zhorela záhradná chatka a od nej sa chytila vysoká suchá tráva a aj vinohrady pod ňou. Z chatky ostala len konštrukcia a je dosť možné, že v tom môžu mať prsty aj bezdomovci,” napísal v skupine Račania na Facebooku Ján.

Zdá sa, že je najvyšší čas, aby vlastníci vinohradov boli postihovaní za to, ak sa o ne nejavia záujem a doslova na ne kašľú, čím ohrozujú nielen ľudí žijúcich v okolí, ale aj vinice tých, ktorí sa o ne vzorne starajú…

Video: Požiar v Rinzloch

Fotogaléria:

Text: Račaweb, foto: Eva, Mária, archív