V Bratislavskom kraji pribúda prípadov žltačky typu A, najviac ich zaznamenali v mestskej časti Bratislava – Rača. Informoval o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava. Aké preventívne opatrenia odporúča úrad, aby ste sa nenakazili?
Vlani bolo zaznamenaných 70 prípadov, tento rok doteraz 93 a najviac (22) v Rači. Najčastejšie ochoreli mladí ľudia vo veku 22 až 29 rokov.
Úrad už organizuje a zabezpečuje protiepidemické šetrenia, ktoré doteraz nepreukázali spoločný faktor prenosu ochorenia. Najdôležitejším preventívnym opatrením s dôrazom na deti v školských a predškolských zariadeniach je dodržiavanie zásad osobnej hygieny.
“To znamená, dôkladné umývanie rúk teplou vodou, následné osušenie rúk jednorazovými papierovými utierkami, pričom ruky je nutné dôkladne umývať vždy po použití toalety a pred každým jedlom,” ozrejmil regionálny hygienik Otakar Fitz.
Žltačka nie je problémom iba v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom. Týmto infekčným ochorením sa možno nakaziť aj napriek dodržiavaniu hygienických štandardov. Aj z tohto dôvodu odborníci odporúčajú predchádzať nákaze očkovaním, povinné však nie je. Ľudia, ktorí sa v Bratislavskom kraji nakazili, očkovaní podľa epidemiológov neboli.
Hepatitída A sa prenáša znečistenými rukami, ale môže sa preniesť aj kontaminovanou potravou. Tento typ je epidemický a ohrozuje najmä detské vekové skupiny. Inkubačná doba ochorenia je 15 až 50 dní. Aj napriek tomu, že si človek dáva pozor, môže sa veľmi ľahko nakaziť.
Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava
Bez komentára