Krátko po polnoci z pondelka na utorok 20. augusta vypukol na jednom z najvyšších poschodí bytovky na Jurkovičovej ulici v Rači požiar

Keďže išlo o kritickú udalosť v nočných hodinách, kedy už drvivá väčšina obyvateľov bytovky spala, hrozilo viacerým rezidentom veľké nebezpečenstvo. Avšak vďaka pozorným a statočným susedom sa podarilo ostatných z ohrozenej časti domu zobudiť, takže sa stihli presunúť do bezpečia.

Žiaľ, požiar si vyžiadal aj ľudské a tiež zvieraciu obeť…

Požiar na Jurkovičovej si všimli aj susedia, vďaka čomu sa podarilo varovať ďalších, ktorí v tom čase už spali.

Podľa našich informácií pri ňom zahynuli obyvatelia horiaceho bytu – matka so synom 53-ročným Ladislavom Machom a tiež ich pes Belo. Susedia dokonca tvrdia, že od požiarnikov mali informáciu, že na ich linku stihla ešte volať jedna z obetí. 

Pri požiari zahynul Ladislav Mach s jeho mamou a psom.

“Zo srdca ďakujem pre mňa neznámym ľuďom, ktorí si všimli požiar v našom dome, zavolali hasičov a cez zvončeky na dome nás zobudili a upozornili na vzniknutú situáciu,” ďakovala ešte v skorých ranných hodinách na stránke Račania na Facebooku Kornélia Matulová Plachá a vyzdvihla aj vzájomnú pomoc v kritickej situácii. “Tak isto ďakujem všetkým susedom, že sme evakuáciu všetci zvládli bez akejkoľvek paniky a pomohli sme si navzájom. A samozrejme veľké ďakujem aj všetkým záchranným zložkám.”

Okrem obetí na životoch spôsobili plamene aj materiálne škody na bytovke, poškodené sú najmä priestory nad horiacim priestorom.

Bytovka na Jurkovičovej ulici

K prípadu a jeho vyšetrovaniu poskytla stanovisko už aj tlačové oddelenie polície:

“Oznámenie o požiari bytu na 11. poschodí sme prijali dnes v nočných hodinách. Po príchode hliadky Policajného zboru sa na mieste už nachádzali príslušníci Hasičského a záchranného zboru, ktorí požiar hasili.
Pri požiari boli v byte nájdené dve osoby, ktorým záchranári bezodkladne poskytli prvú pomoc. Aj napriek snahe a úsiliu záchranárov muža a ženu zraneniam podľahli. Ohliadajúci lekár na mieste potvrdil exitus osôb a na zistenie presnej príčiny smrti bola nariadená pitva.

Z dôvodu zadymenia priestorov obytného domu boli obyvatelia okolitých bytov evakuovaní. Podľa vyjadrenia zisťovateľa príčin požiarov je príčina požiaru v súčasnosti predmetom zisťovania, predbežne nebolo vylúčené, ani potvrdené cudzie zavinenie osoby. Výška spôsobenej škody bude vyčíslená dodatočne.

Presné príčiny ako aj ďalšie okolnosti tohto požiaru sú v súčasnosti predmetom vyšetrovania a expertízneho skúmania. Poverený príslušník v tejto súvislosti začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia.”

Médiá priniesli aj informáciu, že pred pár týždňami v rovnakom byte požiarnici už zasahovali. Vtedy sa to zaobišlo bez zranení, škôd a obetí… Škoda, že žiadna z relevantných a zodpovedných inštitúcií nevyhodnotili túto situáciu ako kritickú a neodhadli riziko, že by sa mohla vzhľadom na zdravotný a mentálny stav obyvateľov bytu zopakovať.

Paradoxom je, že stanica dobrovoľných hasičov v Rači sa nachádza len zhruba 100 metrov od bytovky, v ktorej pri požiari zahynuli dvaja ľudia. Novosatvoriaci hasičský zbor v Rači sa práve v deň najväčšej tragédie za posledné roky v mestskej časti pochválil novým prírastkom do vozového parku.

rčw, foto FB Račania, FB Ladislav Mach