Mnohí turisti smerujúci na Biely kríž vo svätojurskom katastri už niekoľko mesiacov zvedavo sledujú postupné odhaľovanie vkusne zrekonštruovanej horárne. Tá v týchto dňoch vstúpila do procesu kolaudácie stavby, ktorý zastrešuje Mestská časť Bratislava – Rača.

Príležitosť prezrieť si interiér horárne U Kocmundu, ako ju väčšina starousadlíkov pozná už roky, si nenechal ujsť ani starosta Peter Pilinský, ktorý si vypýtal aj súhlas na zverejnenie záberov z interiéru. Ten by mal byť v najbližšom období sprístupnený verejnosti.

Starosta Rače Peter Pilinský s manželkou Vierkou na Bielom kríži.

Ten adresoval Svatojurčanom slová chvály a obdivu za to, že v zastupiteľstve aj v rámci ich mestskej organizácie 1. Svätojurská našli spoločnú reč a tiež dostatok financií na zachovanie tejto nostalgickej pamiatky pre ľudí zo širokého okolia.

My ku Kocmundovi, vy do LBG Arény

Klobúk dolu, pán primátor Šimon Gabura! V dobrom vám tento krásny priestor závidíme a budeme jeho pravidelnými návštevníkmi,” odkázal kolegovi a všetkým susedom starosta Rače Peter Pilinský. “My budeme chodiť ku Kocmundovi a verím, že vy k nám čoskoro do športového komplexu LBG Aréna, ktorému som práve podpísal stavebné povolenie,” dodal s úsmevom.

Viac o LBG Aréne tu: Unikátny športový komplex má vydané stavebné povolenie

Horáreň ukrýva okrem služobného bytu aj štyri izby na turistické ubytovanie s kúpeľňami. Na prízemí sa nachádza spoločenská miestnosť resp. jedáleň. Nechýbajú ani zrážkomerné stanice osadené v rámci protipovodňovej ochrany pred prívalovými dažďami, čo je projekt BSK.

V druhej etape ešte plánujú prebudovať hospodársku budovu na rodinný apartmán a zo starej drevenej šopy plánujú bufet.

Fotogaléria:

Foto: Peter Pilinský