Prevencia a vzdelávanie je stokrát účinnejšia a lacnejšia ako represie! V záujme verejnej diskusie o výchove psov, ich cvičenia a pochopenia sa uskutočnilo na psom výbehu na Plickovej ulici v Rači vzácne stretnutie chovateľov s uznávaným psím psychológom.

Psí psychológ Rudolf Desenský v Rači

Psí psychológ Rudolf Desenský v Rači

Poslednú septembrovú sobotu navštívil Raču známy český psí psychológ Rudolf Desenský, ktorý sa špecializuje na prevýchovu agresívnych alebo naopak príliš bojazlivých psov. Na výbeh na Plickovu ulicu sa v sobotu podvečer prišlo s Desenským stretnúť približne 50 ľudí so svojimi psami. Vyhľadávaný cvičiteľ prišiel do Rače aj so svojou svorkou troch psov.

Psy musia za každých okolností a vo všetkých situáciách vedieť, že pán som tu len a výhradne ja. A nezáleží na tom, či ide o vlkodava alebo čivavu,“ vysvetľoval Desenský. „Agresívne psy, ktoré prerástli svojim majiteľom cez hlavu, si beriem do prevýchovy ku mne domov. Tam sa medzi ostatnými zvieratami naučia hierarchii a životu v skupine, ktorej velí človek,“ povedal okrem iného v takmer hodinovej debate.

Račianski psíčkari s cvičiteľom konfrontovali svoje skúsenosti zo života so psom a dozvedeli sa veľa dôležitých poznatkov o výchove alebo o riešení konkrétnych každodenných stresových situácií. Rudolf Desenský im nakoniec sľúbil, že v rámci svojej najbližšej cesty do Bratislavy sa v Rači určite znova zastaví.

Fotogaléria:

Zdroj: MÚ Rača