Dôvodov k spokojnosti, ktoré vyvoláva realizácia novej škôlky v bratislavskej Rači, je hneď niekoľko a netreba na ne zabúdať. Nejde len o to, že zakrátko sa blížime do stavu, že požiadavky všetkých záujemcov o umiestnenie detí do škôlky budú uspokojené.

Je tu ešte aj neprehliadnuteľný finančný aspekt, ktorý môže obyvateľom Rače ale aj starostovi Petrovi Pilinskému ako volenému správcovi našich daní vyčariť spokojný úsmev. Podľa prepočtov portálu Račaweb môžeme v súvislosti s financovaním tohto projektu hovoriť o úspore viac než 1 milión eur!

Materská škola Novohorská

Vizualizácie budúcej škôlky na Novohorskej, ktorá bude mať po otvorení kapacitu pre asi 100 detí.

Pri každom projekte je kľúčové jeho financovanie. V tomto smere si miestny úrad počínal absolútne profesionálne, rutinérsky a umožnil ušetriť státisíce eur z rozpočtu obce. Začalo sa to už samotnou kúpou nehnuteľnosti!

1. Nákup v správnej chvíli: + 448 000 eur

Peter Pilinský, starosta Rače

Rača rozhodla o kúpe nehnuteľnosti (stavby, siete, pozemky) s celkovou rozlohou 2240 m2 v roku 2015, teda tesne predtým, ako ceny vystrelili do závratných výšok.
Vtedajšia vyrokovaná suma necelých 150 eur za m2 sa medzitým vyšplhala až súčasnú na trhovú cenu minimálne 350 eur/m2! Pri spomenutej výmere teda nehnuteľnosť medzičasom dosiahla nárast ceny o 448 000 eur, čo je prakticky zisk všetkých Račanov!

2. Príspevok od štátu: + 573 000 eur

Projekt sa začal rozbiehať v čase, keď Mestská časť odkúpila od Polikliniky tehelná nevyužívané sanatórium na Novohorskej ulici. Následne sa Rači podarilo získať na prestavbu a nadstavbu budovy výrazný príspevok od Ministerstva pôdohospodárstva vo výške 573 tisíc eur. Navyše verejné obstarávanie na trhu dodávateľov stavebný prác vygenerovalo sumu, vďaka ktorej sa ušetria ďalšie obrovské sumy z obecného rozpočtu! Tieto dane Račanov sa teda môžu použiť na iné rozvojové projekty.

3. Úspora vo verejnom obstarávaní: + 120 000 eur

„Kým pôvodný rozpočet stavby bol odhadovaný na 851 tisíc eur, verejným obstarávaním sme vysúťažili cenu o viac ako 120 tisíc eur nižšiu – 730 tisíc €,“ povedal starosta Peter Pilinský na margo obstarávania dodávateľa stavebných prác.

Predpokladaná celková úspora (kúpa, výstavba): + 1 141 000 eur

Kontrolný deň na stavbe za prítomnosti dodávateľa, architekta Miloša Jurániho a starostu Petra Pilinského.

Areál bývalého sanatória na Novohorskej pred rekonštrukciou.

Súčasný stav areálu bývalého sanatória na Novohorskej.

Viac aj tu: Nazrite do budúcej škôlky na Novohorskej!

Zdroj: MČ Rača, úprava: Račaweb, foto: MÚ Rača, vizualizácie: Ing. Arch. Miloš Juráni