Stavebník čiernych stavieb v Rači napriek zákazu pokračuje vo výstavbe, Rača podáva ďalšie trestné oznámenie
Drzosť a arogancia stavebníka piatich čiernych stavieb v Rači nepozná hranice. Napriek tomu, že Juraj Obermajer ešte v roku 2014 dostal rozhodnutie o zastavení stavebných prác, na prelome júla a augusta opäť pokračoval vo výstavbe.

„Presne tak ako minulý rok stavebník využil to, že račiansky miestny úrad mal týždeň dovolenku. Minulý rok si za tých pár dní úradnej dovolenky naťahal do čiernych stavieb siete, tentokrát tam realizoval výkopové práce,“ povedal starosta Rače Peter Pilinský, ktorý okamžite po zistení Obermajerových aktivít zalarmoval políciu.

Oznámenie za marenie výkonu úradného rozhodnutia

Kauza čierne stavby Fixle

Pre pokračovanie realizácie stavby resp. prípojok podáva Rača trestné oznámenie za marenie výkonu úradného rozhodnutia

„Už len fakt, že si stavebník myslí, že si v súvislosti s jednou z najsledovanejších káuz čiernych stavieb na Slovensku ľudia či okolití susedia nevšimnú pracujúce bagre, hraničí buď s naivitou alebo skutočnou bezhraničnou aroganciou. Podávame na stavebníka trestné oznámenie za marenie výkonu úradného rozhodnutia,“ dodal Pilinský s tým, že Obermajer týmto prekonal aj svoj doterajší vrchol, keď na júnovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva otvorene ponúkol 30 000 eur na ihrisko alebo park za to, že mu mestská časť čierne stavby vo Fixloch zlegalizuje a správoplatní stavebné povolenie.

„Trvám na tom, čo som povedal vtedy, keď sme si vypočuli túto netradičnú ponuku a odporúčam stavebníkovi odložiť si tých 30-tisíc eur na uhradenie nákladov v súvislosti s odstránením všetkých čiernych stavieb!“

Dvojročná kauza ako test našej justície

Mestská časť Bratislava – Rača sa čiernymi stavbami v lokalite Fixle zaoberá viac ako dva roky a obrátila sa s podaniami umožňujúcimi postihnúť stavebníka a zastaviť jeho činnosť na viacero dotknutých inštitúcií a organizácií (Obvodný úrad životného prostredia v Bratislave, Okresný úrad – odbor výstavby a bytovej politiky, Obvodný pozemkový úrad, Okresná prokuratúra Bratislava 3, Bratislavská vodárenská spoločnosť, SPP, Západoslovenská energetika).

Takmer žiadna z nich snahu mestskej časti o zastavenie čiernych stavieb nepodporila. Až v máji tohto roku Obvodné oddelenie Policajného zboru Bratislava III na základe opätovného trestného oznámenia začalo voči stavebníkovi trestné stíhanie vo veci neoprávneného uskutočňovania stavby, keďže jedna z čiernych stavieb je dvojpodlažný dom, a teda nespadá do kategórie jednoduchých stavieb.

„V podstate až teraz sme sa dočkali rázneho prístupu oslovenej inštitúcie. Stále verím, že sa nakoniec dočkáme spravodlivosti,“ komentoval vtedy krok polície starosta obce Pilinský.

Fotogaléria:

Zdroj: MÚ Rača, foto: archív