Uvažujete aj vy o tom, že využijete ponuku pod záštitou Miestneho úradu Rača na návštevu niektorého z družobných miest? Váhate? V takom prípade si pozrite reportáž známeho fotografa a dokumentaristu Ľubomíra Prekopa, ktorý zážitky skupiny Račanov zdokumentoval a opísal, čo všetko na päťdňovom výlete zažili. Hneď v úvode treba zdôrazniť, že účastníci si pobyt hradili z vlastného.

Koncom septembra sa Račania vybrali na výlet do družobného mesta Priverno, ktoré sa nachádza asi 85 kilometrov od Ríma v oblasti nazývanej Lazio. S mestom Priverno máme dlhoročnú spoluprácu, podobná návšteva sa v takomto rozsahu uskutočnila po prvý raz!

Rača Bratislava Priverno

A ešte jedna spoločná fotografia na pamiatku

Organizátorka zájazdu Monika Debnárova pripravila pre účastníkov naozaj bohatý program, ku ktorého pestrosti výraznou mierou prispel aj bývalý starosta Priverna Umberto Macchi. Ten sa našej delegácii intenzívne venoval a aj vďaka nemu sme mali veľa hodnotných zážitkov z návštevy tejto časti Talianska.

Prvý deň bol venovaný návšteve Vatikánu, jeho múzeí, námestia pred chrámom Sv. Petra a ďalším pamätihodnostiam Ríma (fontána Di Trevi, Piaza Navona, Piaza Veneziana, forum Trajanum, Coloseum ).

Druhý deň sme navštívili mestečko Priverno, kde nás prijal terajší starosta. Program pokračoval návštevou kostola, zasväteného Sv. Tomášovi Akvinskému, spoločným obedom s terajším starostom, návštevou rodinnej farmy na výrobu olivového oleja a na záver návšteva farmy, na ktorej chovajú hovädzí dobytok rasy Buffalo, z ktorého mlieka sa vyrába povestná talianska mozarella.

Tretí deň pokračoval výlet návštevou opátstva Fossanova, v ktorom prežil väčšinu života a nakoniec aj zomrel Sv. Tomáš Akvinský, jeden z najvýznamnejších filozofov svojho obdobia. Z opátstva sme sa presunuli na exkurziu do továrne na mozarrelu, kde nás podrobne zoznámili s výrobným procesom tejto lahôdky. Popoludnie sme strávili v areáli hotela Oasa di Kufra na brehu Stredozemného mora, v ktorom sme boli ubytovaní. Krásne počasie sme využili na oddych, kúpanie sa v mori a na hranie plážového volejbalu.

Chcete aj vy zažiť podobný výlet? Sledujte ponuky na stránke miestneho úradu www.raca.sk!

Text a foto: Ľubomír Prekop

Fotogaléria: