V Mestskej časti Bratislava – Rača je podľa údajov z 15. apríla 2014 evidovaných spolu 1606 psov. Sú to zvieratá, ktorú ich majitelia riadne prihlásili a zaplatili za nich obci príslušný poplatok.

Pri pohľade na štatistiku asi nikoho neprekvapí, že najrozšírenejším plemenom v Rači sú kríženci, alebo ako chcete orieškovia, pouličná zmeska či dokonca bastardi.

Druhé najrozšírenejšie plemeno – pravdepodobne pre jeho veľkosť a možnosť chovu v bytovke – je Yorkshirský teriér (445), ktorého nasledujú väčšie rasy vhodné skôr do rodinných domov – Nemecký ovčiak (115) a Labradorský retriever (80).

V zozname však nájdete aj skutočné unikáty! Po jednom exemplári žijú v našej obci napríklad Airedalský teriér, Japonský čin, Kanárska doga či Španielsky chrt galgo.

Najrozšírenejšie plemená psov v Rači sú kríženec, yorkšír, vlčiak a labradorský retriever.

Najrozšírenejšie plemená psov v Rači sú kríženec, yorkšír, vlčiak a labradorský retriever.

Psi registrovaní v MČ Rača podľa plemena k 15.4. 2014:

Počet / Plemeno
445 Kríženec
160 Yorkshirský teriér
115 Nemecký ovčiak (vlčiak)
80 Labradorský retriever
64 Jazvečík
56 maltézsky psík
46 Čivava
44 Teriér Jack Russell
35 Pudel
27 Zlatý retriever
24 Bígl
23 Rodézsky ridgeback
23 Ši-cu
19 Bišon
17 Kokeršpaniel
15 Maďarská vyžla
14 Bradáč
14 cavalier španielsky
12 Bernský salašnícky pes
11 Rotvajler

Zdroj: MÚ Bratislava-Rača

Kompletný zoznam prihlásených psov v MČ Rača nájdete tu. Ak ste svojho štvornohého miláčika, ktorý je starší ako 6 mesiacov, nenašli na uvedenom zozname, kontaktujte Miestny úrad (02/4911 2443 alebo anna.dudakova@raca.sk). Daň je možné uhradiť na číslo účtu MČ Bratislava – Rača 421032/0200 alebo priamo v pokladni v budove Miestneho úradu Kubačova 21.

Ročné sadzby dane za jedného psa v Rači:

40 eur za psa, ktorého chová majiteľ v bytovom dome,
20 eur za psa, ktorý je evidovaný v chovateľskej alebo výcvikovej organizácii a je chovaný u majiteľa v bytovom dome, rovnaká suma sa platí aj za strážneho psa, ktorého majiteľom je organizácia v nebytovej budove a bytovom dome,
10 eur za psa chovaného v rodinnom dome.

Sadzby pre dôchodcov:

10 eur za psa chovaného v bytovom dome,
5 eur za psa chovaného v rodinnom dome,
– v oboch prípadoch však platí, že majiteľom psa je osamelý dôchodca s mesačným príjmom neprevyšujúcim 1,5-násobok životného minima. Daňovník to preukazuje čestným prehlásením. V prípade, že takýto dôchodca drží alebo vlastní viac psov, zvýhodnená sadzba sa vzťahuje len na jedného psa.

Ďalšie zľavy:
zľava 10% – o desatinu menej zaplatia majitelia kastrovaného psa, alebo psa osvojeného z útulku,
zľava 100% – od platenia dane za psa sú oslobodení držitelia zlatej Jánskeho plakety za darcovstvo krvi. Ak majú psov viac, oslobodenie od dane sa vzťahuje len na jedného psa