Skúsený parašutista a inštruktor Roman Bakič z Rače sedel v jednom z lietadiel. Pred osudnou zrážkou bola na palube stroja pokojná atmosféra, rozprávali sa o chystanom zoskoku. Po zrážke strojov sa všetko dramaticky zmenilo, uvádza portál čas.sk.

Roman Bakič sa venuje aj tandemovým zoskokom.

Roman Bakič sa venuje aj tandemovým zoskokom.

Ako si spomínate na tragickú chvíľu?
– Náraz som nevidel, sedel som chrbtom k oknu. Pamätám sa, že po náraze niekto zúfalo zakričal: – Čo robia?!

V takej chvíli je zrejme ťažké otvoriť dvere a vyskočiť…
– My sme na takéto situácie cvičení. Je to automatická reakcia. Ešte predtým, ako sa dostalo lietadlo do vývrtky, sa podarilo tým, ktorí sedeli pri dverách, otvoriť ich. Ak by sa to nepodarilo, tak sa z toho toľkí nedostaneme živí.

Za svoj život vďačíte pilotom?
– Jednoznačne. Boli to skúsení piloti. Podarilo sa im odstaviť lietadlo z vývrtky, podali vynikajúci výkon. Vďaka tomu nám zachránili životy.

Na palube v tom čase vládol zmätok?
– To by som nepovedal. Jedni boli skúsení a druhí menej skúsení, ale dosť skúsení na to, aby sme to všetko zvládli.

Pilotov ste osobne poznali?
– Áno, boli sme dobrí kamaráti.

Nemali padáky, vedeli, že sa už nezachránia?
– Určite áno. Pre nás však urobili maximum.

Nemohli ste aj s pilotmi vyskočiť z lietadla dvaja na jednom padáku?
– To je vylúčené. My máme malé padáky, určené na športové výkony. Ak niekto váži do 80 kilogramov, tak má padák na svoju hmotnosť, prípadne na vyše 80 kilogramov.

Roman Bakič v akcii na oblohe...

Roman Bakič v akcii na oblohe…

Roman Bakič býva na Karpatskom námestí a už roky sa venuje aj tandemovým zoskokom pre komerčných klientov, jeho profil si môžete pozrieť na jeho webovej stránke. Aktuálne má za sebou navyše 4700 zoskokov, z toho 2700 tandemových. Tandemovým zoskokom sa venuje od roku 1998, patrím medzi najskúsenejších profesionálnych tandem pilotov na Slovensku. Pôsobí tiež ako inštruktor AFF (zrýchlený výcvik voľného pádu).  V roku 2013 sa stal víťazom Slovenskej parašutistickej ligy v súťaži dvojíc.

Fotogaléria:

Zdroj: Nový Čas, foto: Facebook Roman Bakič