V záplave novoročných želaní sa mnohí zamýšľajú, ako zlepšiť život sebe a svojim najbližším. Existuje však aj zopár jednoduchých vecí, ktoré môže každý z nás urobiť pre lepší život vo svojom okolí – v Rači, Krasňanoch aj na Východnom. Čarovné na nich je to, že nič nestoja a všetky alebo väčšinu z nich dokáže urobiť každý z nás bez toho, aby na to potreboval „požehnanie“ niekoho zhora, nebodaj štát či samosprávu.

Dokážeme zachrániť vinice

V Mestskej časti Bratislava-Rača žije asi 20 000 obyvateľov. Z toho odhadom 13 000 dospelých, z ktorých si mnohí doprajú raz za čas pohár vína. Ak si nabudúce namiesto pezinských, moravských, talianskych či čílskych kúpite fľašku od miestnych vinárov (napríklad tohto, týchto alebo týchto či týchto), môžete dať tomuto remeslu opäť ekonomický zmysel! Ak by si každý kúpil dvakrát za mesiac fľašu račianskeho vína, bolo by to 26 tisíc fliaš mesačne – a to je 312tisíc fliaš ročne. Pri cene 5 eur sa bavíme o „dotácii“ 1,56 milióna eur na záchranu viníc, čo už je slušná sila postavená proti tlakom developerov…

Karol Križanovič mladší.

Karol Križanovič mladší.

Podporte spolky, ide o veľa!

V Rači fungujú desiatky spolkov podporujúcich šport, kultúru, vzdelávanie, sociálne služby, ochranu prírody. Venovať im 2 percentá z daní je otázka dvoch jednoduchých krokov – a pritom s neuveriteľným efektom! Ak by sme rátali, že v našej mestskej časti platí dane okolo 13 000 fyzických osôb a ďalšie desiatky právnických osôb, pokojne môžeme hovoriť o stovkách tisícov eur!

Pri priemernom plate 1200 eur v hrubom (bratislavský priemer za rok 2012) predstavujú 2 percentá, ktoré môžete venovať, čiastku okolo 40 eur. Ak by ich venoval našim spolkom každý zamestnanec, bolo by to hrubým odhadom vyše 520 000 eur.

Ak chcete inšpiráciu, zvážte prosím podporu nášho OZ Račiansky spolok (info tu), alebo si nájdite iné v registri tu.

Brigáda v Obecnej záhrade

Zapojte sa do komunity

V skupine Račania na Facebooku (pridať sa môžete tu) je už vyše 2200 členov. Každú chvíľu výzvu niekto z nich pozýva na brigádu, pomoc pri skrášľovaní verejných priestranstiev či žiada o radu alebo pomoc. Ak príde každý z nás aspoň raz za rok pomôcť, efekt bude úžasný. Stačí si pozrieť, čo dokázalo necelých 50 dobrovoľníkov počas jednej sobotnej brigády v Obecnej záhrade v Rači (fotografie tu). A teraz si výsledný efekt vynásobte 300 krát!

O to, že spojenie ľudí dokáže veľa, svedčia nielen príklady nájdených psíkov, ale aj úspech Obecnej záhrady v hlasovaní o Participatívnom rozpočte či zdieľanie dôležitých informácií a výziev. Zdá sa, že prišla vzácna chvíľa, keď môžu Račania, Krasňančania a Rendezáci spolu niečo dosiahnuť. Moja skúsenosť však hovorí, že akonáhle do tejto atmosféry vstúpi téma politiky (hoci aj lokálnej), čaro sa stráca. Odporúčam teda netoxikovať si život vťahovaním do smiešnych politických hier viac, ako je nevyhnutné :-)

Panoráma Rače - pohľad na Alstrovu ulicu.

Panoráma Rače – pohľad na Alstrovu ulicu.

Nebuďte spolupáchateľmi pri čiernych skládkach

Mnohí z nás sa čudujú, kde sa berú stále nové a nové čierne skládky. Neverím, že niekto ide radšej vyviezť svoj odpad do lesa, ako by išiel na začiatok Rendezu – do Zberného dvora na ulicu Pri Šajbách, ktorý bol načas zatvorený pre rekonštrukciu, ale čoskoro bude opäť v plnej prevádzke.

Väčším problémom sú drobné stavebné firmy, ktoré pracujú na stavbách rodinných domov a prerábkach bytov. Povedia vám, že sa o odpad postarajú, ale odvoz na autorizovanú skládku je pre nich finančná záťaž, a tak radšej zastavia na kraji vinohradu, pri ceste a … Skontrolujte si, či naozaj odpad z vášho bytu či domu nekončí tam, kde by ste si to sami neželali!

Niečo pre karmu psíčkarov

Podľa posledného údaju o zaplatení dane za psa v roku 2013 je u nás 1600 psov (zoznam tu) a o čosi menej majiteľov. Sváry medzi chovateľmi a nechovateľmi o upratovaní po štvornohých miláčikoch sú nekončiace. Pritom drvivá väčšina chovateľov po svojom psovi odprace. Ak by každý z poctivých psíčkarov zdvihol raz za mesiac aj to, čo tam zanechal psík nepoctivého chovateľa, nebola by trávnikoch a výbežiskách ani jedna kôpka. Za nastolenie mieru by to stálo, čo poviete?

Najskôr sa pozrime na seba

V minulosti, ešte pred pár rokmi, sme si nemohli dovoliť nič kritizovať. Mnohí musia aj dnes čušať trebárs v práci, aby neprišli o miesto. O to viac zvykneme nadávať na všetko, čo súvisí s prácou úradníkov a štátnych zamestnancov. Stalo sa z toho populárne klišé, často nespravodlivé voči desiatkam ľudí v samospráve, ktorí za bežné platy a zväčša s oduševnením zabezpečujú chod obcí či mestečiek.

Keď nabudúce budete mať pocit, že za všetky problémy sveta môžu práve títo ľudia a preto ich treba zvoziť pod čiernu zem, skúste sa zamyslieť, či ste voči nim fér. Niekedy totiž pochvala a správne sformulovaná kritika či rada na zlepšenie zmôžu viac ako krik, nadávky a ponižovanie… Ak sa vám niečo nepáči a chcete odpoveď na vaše otázky, pýtajte sa tu – určite dostanete odpoveď.

Požičajme si pochvalu na oplátku

Nenahovárajme si, každému z nás urobí dobre, ak ho niekto pochváli. Je to pocta, aká človeku zlepší deň. Ak sa vám niečo v Rači, Krasňanoch či na Východnom páči, prečo to nepochváliť? Nabudúce sa vám to môže vrátiť aj s úrokmi. Mnohí čakáme, kedy bude ten svet lepší, krajší a ústretovejší, a pritom prvú kocku tohto domino efektu drží každý z nás vo vlastnej dlani.

Nehanbite sa aj sami pochváliť! Verte, že každá dobrá vec má veľa obdivovateľov, aj keď sú zvyčajne ticho a ani o nich neviete. Ak svojím konaním dokážete k niečomu podobnému inšpirovať čo i len jedného ďalšieho človeka, môžete mať dvojnásobne dobrý pocit.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=yjHDHeaK534&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DyjHDHeaK534&app=desktop]

Je na každom z nás, či sa pridá na stranu otrávených pesimistov hľadajúcich chybu všade naokolo, alebo vstúpi do klubu tých, čo menia veci k lepšiemu.

Jano Bednarič