Račianski vinári, ktorým od roku 2013 šéfuje rešpektovaný hospodár a producent Dušan Žitný (64), chystajú pravidelne akcie, ktorými oslovujú verejnosť. Jednou z najprestížnejších je 12. ročník Festivalu frankovky a bratislavských vín, ktorý sa bude konať od 24. do 26. júna na Primaciálnom námestí v Bratislave a opäť bude súčasťou Korunovačných slávností. Nielen o festivale, ale aj o sľubnom trende revitalizácie viníc v našom chotári, o projekte otvorených viech a pivníc, snahe obnoviť alegorický sprievod a tiež prísľuboch primátora Iva Nesrovnala prehovoril Žitný pre júnový spravodaj Račan.

Začínate tradíciu otvorených viech a pivníc. Čo si od toho sľubujete?

Pomaly to rozbiehame, snažíme sa akcii urobiť osvetu. Sám si nepamätám, aké to bolo niekedy, za čias našich starých otcov. Išlo však o to, že každý týždeň bola viecha u niekoho iného. Tí, čo mali prebytok vína a potrebovali ho predať, si urobili harmonogram a podľa toho sa išlo. Pomáhalo to vinohradníkom predať ich úrodu a zarobiť, aby mohli prežiť a ďalej dobrábať hrozno. Všetci boli spokojní. Takže sa to snažíme obnoviť, aj keď zatiaľ musíme byť trpezliví a postupne si tú tradíciu zasa obnoviť, keďže bola na dlhé desaťročia prerušená.

Žitný Dušan, Račiansky vinohradnícky spolok

Žitný Dušan, Račiansky vinohradnícky spolok

Aj k vám osobne bude možné prísť na pohárik a kus reči?

Áno, aj ja som sa rád pridal k ďalším našim členom spolku. Mám pripravené sedenie na dvore, ale keby bolo moc teplo tak aj v príjemnom chládku v pivnici. Prichystám vínko, niečo na záhryz a uvidím, či ľudia prídu. V Rači podľa mňa nie je veľa miest, kde si môže človek v kľude posedieť, podebatovať s kamarátmi, oddýchnuť si a okoštovať naše vínka. Verím, že touto akciou nášho spolku sa to zmení. Plánované je to len do 22:00 hodiny, kedy sa začína nočný kľud, aby to nerušilo susedov a neboli z toho zbytočné spory.

Viac o o téme aj tu: Kedy a kde budú otvorené viechy a pivnice račianskych vinárov?

Nedávno ste požehnali Svätého Urbana, ktorý prešiel obnovou. Napadlo mi, že preto sa vám začiatkom júna vyhli tie krúpy, čo poničili úrodu okolo Pezinka a aj v susednom Novom Meste. Možno vám chcel ukázať, že drží ochrannú ruku…

Požehnanie sochy Sv. Urbana, zľava Dušan Žitný, farár Zdenko Sitka, starosta Peter Pilinský, Milan Ábel a Anna Píchová z MVC.

Požehnanie sochy Sv. Urbana, zľava Dušan Žitný, farár Zdenko Sitka, starosta Peter Pilinský, Milan Ábel a Anna Píchová z MVC.

Bola to pekná akcia, som rád, že je to miesto znovu pekne upravené a že sme si to urobili my, Račania, vinohradníci, sympatizanti. Možno keby sme s požehnaním Urbánka nečakali až na Svätého Urbana, ale urobili to o niečo skôr, ochránil by nám štepy aj pred jarnými mrazmi, ktoré narobili dosť paseku. (smiech)

Zachytili sme, že sa v našom chotári ľudia akoby spamätali. Že sa začínajú revitalizovať nové a nové zanedbané vinohrady!

Zdá sa, že je to naozaj tak, čo ma teší. O takých 15-20 rokov budeme ešte vďační, že sme si túto storočnú tradíciu udržali! Veľkú plochu revitalizuje Miloš Máťuš, do nových honov sa pustil Kajo Križanovič, Michal Kompauer, nedávno sa revitalizovali sa Tále, chystajú sa ich nasledovať aj ďalší. Problémom je, že mnohí vlastníci nechajú svoje vinohrady zarásť – nechce sa im o to starať, alebo to už ani nevedia obrábať. Lenže do dlhodobého prenájmu na 15-20 rokov tie vinice dať nechcú. Čakajú, že z toho budú stavebné pozemky. Je to začarovaný kruh. Pritom by sa mali o vinohrady starať, zveľaďovať ich, prikazuje to aj zákon a hrozia pokuty. Ak už nič iné, aspoň raz za čas v nich pokosiť burinu a kríky! Inak v čase sucha hrozia požiare, šíria sa choroby, alergie, zver. Na týchto lajdákov potom doplácajú aj tí, čo sa o tie svoje vinohrady starajú.

Do revitalizácie menších výmer vinohradov sa pustil aj Karol Križanovič mladší (vľavo) so svojou partou spolupracovníkov.

Do revitalizácie menších výmer vinohradov sa pustil aj Karol Križanovič mladší (vľavo) so svojou partou spolupracovníkov.

Na komplexnú revitalizáciu jedného vzácneho vinohradu v Rači sa použil aj takýto špeciálny stroj!

Na komplexnú revitalizáciu jedného vzácneho vinohradu v Rači sa použil aj takýto špeciálny stroj!

Ako je to s pomocou vinárom zo strany štátu alebo samosprávy…

Skúsenosti so štátnou pomocou sú problém, ale aspoň Rača nám pomáha s prípravou akcií, aj propagáciou. Verím, že bude aj mesto Bratislava. Boli sme na pracovnej návšteve u primátora Iva Nesrovnala. Sľubuje pokračovanie podpory Festivalu frankovky a bratislavských vín, akcia sa mu páči, chce ju udržiavať, podporovať a prevzal nad ňou záštitu. Pokračovať by sa malo aj v tom, aby mestské vinice mohli dostať do prenájmu a obrábať ich naši vinohradníci. Vďaka spolupráci s Mestskou časťou Rača a finančnej podpore z dotácií BSK sa nám podarí pre potreby otvorených račianskych viech zrekonštruovať aj podlahu v Červenej lisovni a sociálne zariadenia v Nemeckom kultúrnom dome!

Prezradíte nám aj nejaké ďalšie novinky na rok 2016?

Pracujeme na myšlienke, že by sa počas Vinobrania v Rači znovu obnovili obľúbené alegorické vozy, ktoré boli v minulosti zrušené. Veľa ľudí chce, aby sa to opäť dostalo do programu. Mne sa to tiež páči. Pamätám si, ako sme čistili traktor, všetko pripravovali, aby to bolo tip-top. Samotná jazda trvala možno len 20 minút, ale bol to pre všetkých zážitok a hlavne to udržiavalo v Rači tradíciu. Dúfam, že nájdeme dosť ľudí, spolkov, skupín a organizácií do takéhoto sprievodu a že sa nám to podarí pripraviť už tento alebo na budúci rok.

Objaví sa na vinobraní v alegorickom sprievode opäť aj Bakchus so svojimi milenkami.

Objaví sa na vinobraní v alegorickom sprievode opäť aj Bakchus so svojimi milenkami bakchantkami.

Malokarpatskjé oberačkové slávnosti v Rači 1986 boli veľkou prezentáciou poľnohospodárstva.

Malokarpatské oberačkové slávnosti v Rači 1986 boli veľkou prezentáciou poľnohospodárstva.

Alegorický sprievod v roku 2006

Alegorický sprievod v roku 2006

Zdroj: Račan, foto: Marcel Rebro, archív, teraz.sk