Nielen pestovanie viniča, ale záhradkárska tradícia vždy patrili k Rači. Mnohí si ešte pamätajú dlhé riadky jahôd v čase veľkej slávy miestneho JRD pod železničnou traťou či v okolí skleníkov pri Záhumeniciach. Ich sladké a krásne červené plody však nechýbali v žiadnej záhradke!

Či už čerstvé, alebo ako súčasť miestnych receptov, boli súčasťou našich jedálničkov.

Skúsený račiansky pestovateľ a šľachtiteľ Štefan Dolinay – inak čerstvý držiteľ ocenenia Račianske srdce – pripravil pre spravodaj Račan prehľad nových odrôd, ktoré sa hodia aj do našich podmienok.

Rumba

Odroda Rumba

Odroda Rumba

Nová holandská odroda, ktorá sa pôvodne menovala Zumba. Veľmi skorá odroda s veľkými plodmi, ktoré sú červené, lesklé a majú atraktívny vzhľad. Odolnosť na všetky známe choroby je vysoká. Pekné plody dozrievajú s odrodou Honeyoe. Rumba však vyniká lepšou chuťou, vyšším výnosom a vyššou priemernou váhou plodov. Plody sú pevné a tolerantné k manipulácii. Pri skladovaní v chladiarenských priestoroch si plody udržiavajú dobré chuťové a vzhľadové vlastnosti.

Clery

Clery

Clery

Novšia skorá talianska odroda dozrievajúca koncom mája približne týždeň pred Elsantou. Plody sú kónické, tvrdé a uniformne veľké. Majú sladkú chuť a intenzívnu arómu. Farba plodov je jasne červená. Rastlina je tolerantná voči chorobám a je vhodná aj do ťažších pôd. Veľmi zaujímavá odroda z hľadiska skorosti a výnimočnej kvality ovocia.

Queen

Queen

Queen

Novšia stredne skorá talianska odroda vyšľachtená krížením odrôd Miss a USB 35. Táto odroda sa vyznačuje abnormálne veľkými plodmi. Sú plocho guľovité s priemernou chuťou. Rastlina je stredne bujného vzrastu, veľa odnožuje. Po zdravotnej stránke je bezproblémová.

Asia

Asia

Asia

Je stredne skorá nová odroda talianskeho pôvodu. Je chránená európskym patentom. Predstavená bola v roku 2006. Odroda bujne rastie a je odolná voči zimným mrazom a väčšine koreňových chorôb. Citlivá je na antraknózu a múčnatku jahôd. Plody sú veľmi až extrémne veľké. Majú tmavočervenú lesklú farbu a veľmi dobrú chuť. Sú vzhľadovo atraktívne, preto sa táto odroda dá predávať aj v pokročilej sezóne za nadpriemernú cenu.

Elsanta

Elsanta

Elsanta

Poloskorá holandská odroda vyšľachtená krížením odrôd Gorela a Holiday. Plody sú červené, pravidelného kužeľvitého tvaru. V porovnaní s ostatnými odrodami sú vyššej váhy s veľmi dobrou trvanlivosťou. Chuť je sladko-kyslá. Odroda je náchylná na fytoftóru (hniloba koreňového krčku). Vhodné je ošetriť sadenice fungicídom (Aliette 80 WG) máčaním rastlín pred výsadbou alebo zalievkou vysadených rastlín. Je náročná na podmienky (potrebuje ľahšiu pôdu). Bola najrozšírenejšou odrodou u veľkopestovateľov v Európe.

Darselekt

Darselekt

Darselekt

Poloskorá francúzska odroda vyšľachtená krížením odrôd Elsanta a Parkee. Plody žiarivo oranžové, pevné, kužeľovité a veľmi veľké. Porast je redší s veľmi dlhými stvolmi. Odnožuje stredne. Z Elsanty získala zaujímavú chuť a tuhšiu konzistenciu. Odstránila sa náchylnosť k fytoftóre, čo v spojení s krásnymi veľkými plodmi (84% plodov je veľkých a 16% plodov je stredne veľkých) ju predurčuje na pestovanie či už u záhradkárov, alebo vo veľkovýrobe. Je veľmi rozšírená v Európe.

Elvíra

Elvira

Elvira

Je skorá odroda vyšľachtená v Holandsku krížením Gorela a Viola. Plody majú zvlášť vysoký obsah vitamínu C. Sú tehlovo červené väčšej veľkosti i ku koncu zberu. Tvar plodu je kužeľovitý a dužina je tuhá. Nehodí sa na kompóty pretože má svetlejšie červené sfarbenie. Rastliny sú menšieho vzrastu a veľmi silno odnožujú. Treba niektoré odnože odstrániť pretože zahusťujú porast. Odroda potrebuje teplejšiu klímu, aby sa plne využil jej potenciál. Doporučuje sa ošetriť proti múčnatke.

Elkat

Elkat

Elkat

Nová poloskorá poľská odroda vyšľachtená krížením odrôd Elsanta a Dukát. Plody sú svetločervené, lesklé. Tvar plodov je kužeľovitý, sú stredne veľké až veľké s mäkšou konzistenciou. Chuť je sladká. Rastliny bujne rastú, majú bohatú úrodu plodov a dobre odnožujú. Z Elsanty dostala zaujímavú chuť z Dukátu si zachovala veľkú úrodnosť a odolnosť voči chorobám. Je ideálna pre veľkovýrobu.

Honeyoe

Honeyoe

Honeyoe

Skorá odroda vyšľachtená v USA (niektoré pramene uvádzajú Kanadu) krížením odrôd Vibrand a Holiday. Plody sú kužeľovitého tvaru, veľkosť plodov je stredná, sú tuhšie a preto sa dajú všestranne použiť. Dužina je stredne červená s dutinkou. Chuť je sladkastá. Rastliny sú odolné voči hubovým chorobám, náchylnejšie sú na koreňové choroby. Odroda je hojne rozširená v Európe medzi veľkopestovateľmi. Je náročná na dobré podmienky.

Gigantella Maxim

Gigantella Maxim

Gigantella Maxim

Je poloskorá odroda holandského pôvodu, ktorá vznikla krížením odrôd Cyclona a Badgerglo. Plody sú veľké kužeľovitého tvaru, stredne červenej farby. Kalich sa ťažšie oddeľuje od plodu. Odnožovacia schopnosť je stredná. V úplnej zrelosti (sýtočervená farba) má výraznú sladkú a nadpriemerne aromatickú chuť, takmer zhodnú s odrodou Karmen. Vtedy má jemnú dužinu, ktorá sa rozplýva. Pokiaľ sa nenechá dozrieť má iba priemernú chuť. Najväčšie plody sú dlhé okolo 8 cm, ostatné 3-5 cm. Rastliny dobre rastú, majú mohutný vzrast.

Dukat

Dukat

Dukat

Stredne skorá staršia poľská odroda vyšľachtená krížením odrôd Gorela a Holiday. Plody sú svetlo červené, lesklé. Tvar plodov pravidelne guľatý. Plody sú mäkšej konzistencie a nie je možné ich dlhšie uchovať. Sú vhodné na mrazenie a zaváranie. Odroda je veľmi úrodná. Rastlina má väčší vzrast, je dosť hustá, veľa odznožuje. Po zdravotnej stránke sa jedná o jednu z najlepších odrôd, ktorá je vhodná i do menej priaznivých podmienok. Nevýhodou je mäkkosť plodov.

Polka

Polka

Polka

Skorá holandská odroda vyšľachtená krížením odrôd Induka a Sivetta. Odroda je veľmi úrodná, plody sú veľké a pevné, tupo kužeľovitého tvaru. Chuť je stredne sladká. Rastlina vytvára hustejší porast, netrpí chorobami a hodne odnožuje. Zo skorých odrôd sa jedná v našich podmienkach o najplodnejšiu odrodu, ktorá má kvalitné plody a dobrý zdravotný stav.

Text a foto: Štefan Dolinay