Nostalgia, ktorá sa nedá len tak ľahko zmazať! Slalomka, malý lyžiarsky svah nad Račou, sa stal pre mnohých miestom, kde si chodili nielen zašportovať alebo oddýchnuť. Pri kosení trávy, stavaní vleku či budovaní Lyžiarskej chaty na vrchu kopca tu celá generácia nechala takpovediac kus svojho srdca.

V čom spočívalo čaro Slalomky, že na ňu dodnes Račania nedajú dopustiť?

V popredí svah Slalomka, v pozadí vyústenie Cvičnej lúky.

Všetky tieto krásne spomienky ožili aj na verejnej prezentácii zvolanej skupinou poslancov na čele s Jánom Polakovičom, kde partia okolo Michala Molottu predstavila zámer na znovuzrodenie Slalomky.

Viac čítajte tu: Takto má vyzerať znovuzrodenie Slalomky!

Mnohí z účastníkov prezentácie boli zvedaví, či je snaha o obnovenie areálu reálna. Zaujímali ich najmä možnosti na lyžovanie, ale aj ďalšie aktivity na celoročné využitie strediska.

Medzi prítomnými nechýbalo ani množstvo pamätníkov, ktorí nikdy nezabudnú na zlaté časy Slalomky spred 30-40 rokov.

Kosenie Slalomky III.

„Ako mladý chlapec som tam betónoval základy lyžiarskej chaty. Za trištvrte roka sme ju od jari do zimy postavili,“ pripomenul Augustín Zacharda a dodal: „Určite by som bol za to, aby sa to obnovilo. Je škoda, že to takto spustlo, aj tá chata. Ešte si pamätám, ako Rudo Ivičič zrovnával ten svah na Cvičnej lúke buldozérom.“

Pamätníci nezabudnú, koľko ľudí sa na diele podieľalo, najmä v rámci lyžiarskeho klubu Lokomotíva Rača, kde bývalo okolo 50-60 členov.

„Nikto tam nerobil kvôli peniazom. Vždy to vychádzalo finančne len tak-tak. Účty za elektriku platila BEZ-ka, množstvo roboty sme museli odbrigádovať sami,“ objasnil Richard Sučanský.  

Na vrchu kopca bola tzv. Lyžiarska chata. Dnes sú z nej napriek snahe o rekonštrukcie spred cca 25 rokov už len múry a skelet krovu.

Torzo lyžiarskej chaty na vrchu Slalomky a Cvičnej lúky dnes.

Juraj Madzin, v súčasnosti račiansky poslanec, by privítal, aby toto miesto opäť ožilo a stalo sa cieľom víkendových výletov: „Tam chodili a doteraz chodia stovky ľudí. Oddýchnuť si, prejsť sa, a ak bude sneh, tak samozrejme rekreačne si zajazdiť. Len tak pre zábavu, aj decká aby si mali kde zašportovať“ naznačil, že v prípade Slalomky nikto nečaká, že bude konkurenciou veľkých tatranských stredísk.

Fotogaléria:

ja, reprofoto archív Juraj Madzin