Vzhľadom na fakt, že pre oblasť Bratislavy vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahu 2. stupňa spojenú s hustým snežením, vyzýva starosta Rače Peter Pilinský k dodržiavaniu pravidiel, ktoré umožnia v hroziacej kalamite realizovať zimnú údržbu.

Silné sneženie je nielen v Rači, ale v celom kraji

Silné sneženie je nielen v Rači, ale v celom kraji

Zároveň pre Račaweb poprosil Račanov, aby sa chytili odhŕňačov či lopát a pomohli pracovníkom údržby, keďže ide o mimoriadnu a možno až kalamitnú situáciu. Takisto dodal, že v takýchto chvíľach by sme sa mali zomknúť, pomôcť si navzájom a dokázať, že manuálna práca nám nie je cudzia.

Na Facebooku zverejnil Peter Pilinský pre spoluobčanov nasledujúcu výzvu:

Chcem vás všetkých veľmi pekne poprosiť v súvislosti s vydanou výstrahou 2. stupňa o trpezlivosť, zhovievavosť a najmä dôveru. Naše dve multikáry budú v teréne pokiaľ nebudú všetky NAŠE cesty zjazdné – trebárs aj do rána.

Všetci vidíte, že snehová pokrývka je na naše pomery už teraz neobvyklá a nie je to len problém Rače, ale celého mesta. Dovoľujem si vás poprosiť, aby ste sa vyvarovali najčastejších chyb, s ktorými sa boríme najmä v kopcoch (Zvončeková, Popolná, Stupavská) a dodržiavali nasledovné inštrukcie:

a) Pokiaľ nemusíte, nechoďte až hore (Zvončeková, Popolná). Autá radšej odstavte dole. Keď ostane nepojazdné v kopci, znemožní prejazd našich mechanizmov.

b) Ak už musíte ísť hore, tak neváhajte a radšej použite snehové reťaze.

c) Nevyhadzujte odhrnutý sneh z vašich dvorov na nami odrhnuté cesty – sneh sa nerozjazdí, ale cez noc zmrzne a ničí to techniku zimnej údržby, ktorej výpadok by bol v tejto situácii veľký problém.

d) Na uliciach parkujte tak, aby bol zabezpečený prechod našich mechanizmov! Najlepšie je zatiahnuť si auto do dvora alebo do garáže a HLAVNE nestáť na ulici.

e) Ak odhŕňate sneh na kopy, snažte sa ich umiestňovať tak, aby netvorili prekážky. Snažte sa ich tiež umiestniť tak, aby sme ich prípadne mohli neskôr naložiť a poodvážať mimo obce.

Zdroj: Račaweb, foto: Dušan Harangozó