Informácia o tom, že na Záhumeniciach všetko smeruje k výstavbe ďalšej budovy, rozvírila medzi ľuďmi búrlivú diskusiu. Vidina nového parku na rozlohe vyše 3400 m2 sa rozplýva po tom, čo poslanci mestského zastupiteľstva podporení skupinou odporcov návrhu neodsúhlasili zámenu pozemkov. Namiesto toho sa teraz na Rustaveliho ulici pripravuje výstavba 8-podlažného vežiaka.

Na riziko takéhoto vývoja v rozprave pred hlasovaním mestského parlamentu o zámene viackrát upozorňoval starosta Peter Pilinský. Teraz, necelého pol roka po hlasovaní, sa napĺňa najhorší scenár: Na pozemku s právoplatným stavebným povolením z roku 2010 od starostu Jána Zvonára ohlásil investor začiatok prípravných prác na vybudovanie 8-podlažnej budovy. Pilinský o tom v utorok informoval aj poslancov zastupiteľstva.

Na mieste, kde už mohol stáť nový verejný park, má povolenie takáto budova. Jej výstavba sa po neúspešnej zámene stala opäť aktuálna…

Odtrhnutosť od reality

„Darmo som argumentoval, že zámena je jediná možnosť, ako mať stopercentnú istotu vybudovania parku. Časť mestských poslancov využila tému zámeny na vytĺkanie politického kapitálu v pomyselnom boji s developerom Kmotríkom. Dnes sa jasne ukazuje, že išlo o krátkozrakosť, amatérizmus a odtrhnutosť od reality,“ uviedol na oficiálnej stránke raca.sk na margo premárnenej šance na vybudovanie parku s rozlohou vyše 3400 m² starosta Peter Pilinský.

Časť račianskych aktivistov vo svojom občasníku oslavovala, že zámena pozemkov s Kmotríkom na vďaka hlasovaniu mestských poslancov nezrealizovala. Vďaka tomu nebude na Záhumeniciach park, ale ďalší 8-podlažný vežiak.

Mestské pozemky, na ktorých stoja budovy a infraštruktúra projektov Radničné námestie Rača, Rača Tower a Rača Gate a pôvodne mali byť súčasťou zámeny, má najnovšie investor záujem odkúpiť alebo prenajať. Písomne už o to požiadal račiansku samosprávu.

Aktivisti by sa mali ospravedlniť

Starosta Rače a mestský poslanec Peter Pilinský

„V programe mestského zastupiteľstva už opakované tretie hlasovanie o zámene pozemkov nie je. Náš stavebný úrad má dnes nulovú možnosť zastaviť výstavbu. Pokúsime sa s investorom diskutovať aspoň o jej rozsahu. Bol by som rád, keby sa aktivisti ospravedlnili svojim susedom v Rači za tento neuveriteľne hlúpy postoj, ktorým ich pripravili o nový park. Naopak – vystavili ich ďalšej výstavbe s jej všetkými negatívami,“ reagoval starosta Pilinský.

Projekt sa mohol poľudštiť

Neskôr na svojom profile na Facebooku svoje rozhorčené vyjadrenie doplnil:

“Smutný príbeh, kedy je miestny aktivizmus skôr na škodu ako v prospech života obyvateľov. Aby bolo jasné – ja sa nehnevám, že aktivisti podávali na mňa trestné oznámenia, podania na prokuratúru a pod. Na to majú pravo, ak majú dojem, že došlo k porušeniu zákonnosti. Mimochodom, všetky podania boli vyhodnotené ako neopodstatnené. Ja sa na nich hnevám, že kvôli nim sme prišli o jedinečnú šancu poľudštiť tento “preplácany” projekt RNR, ktorý sme zdedili po predchodcoch. Myslím, že za to by sa mali svojim susedom Račanom ospravedlniť.”

Hlasovanie o zámene pozemkov na nový park. Červeným sú vyznačení poslanci, ktorí zámenu nepodporili.

Fotogaléria: Pozrite si park, ktorý v Rači NEVYRASTIE

Viac čítajte aj tu: Prišli Záhumenice o šancu na nový park? Všetko tomu nasvedčuje…

Zdroj: MČ Rača, úprava: Račaweb, foto: archív, racan.sk výber