Búrka s prívalovým dažďom, ktorá západné Slovensko a Bratislavu zasiahla v stredu v popoludňajších hodinách, spôsobila najmä v hlavnom meste poriadne problémy. Zaliate a nepriechodné boli viaceré hlavné cestné ťahy v Bratislave, mnohé autá uviazli v hlbokej vode.

Záplave sa nevyhla ani Račianska ulica v úseku pri Reding Tower.

Podľa oficiálnych údajov v Rači spadlo najviac zrážok z celej Bratislavy. Kým v Petržalke spadlo okolo 36 milimetrov zrážok, v Ružinove 57 mm, v Rači v stredu napršalo viac ako 70 milimetrov zrážok.

Údaje o zrážkach v Rači 6.6. 2018

Pričom iba za 15 minút – v čase od 17:25 do 17:40 – tu napršalo až 25 litrov na meter štvorcový! Vedenie mestskej časti situáciu v stredu večer a vo štvrtok ráno zmonitorovalo, pričom v najbližších dňoch prebehne kompletná analýza uplynulých udalostí.

Podrobné informácie o úhrne zrážok nájdete tu.

Pilinský: Stretnutie s vodohospodármi

„Situácia na Račianskej ulici, ktorá tam nastala v stredu večer, sa opakuje pri prívalových dažďoch už dlhé roky a musíme konečne prinútiť príslušné orgány konať,“ uviedol starosta Rače Peter Pilinský, ktorý už dohodol urýchlené stretnutie s vedením Slovenského vodohospodárskeho podniku. Práve SVP spravuje tzv. zhybku, ktorá prepúšťa vodu popod Račiansku ulicu až do Račianskeho potoku pri Žabom majeri.

Zaplavená Račianska ulica

„Tá zhybka však nebola čistená pravdepodobne niekoľko desaťročí a aj to je dôvod záplav cesty v tejto lokalite. Na nutnosť jej spriechodnenia sme upozorňovali v minulosti hneď niekoľkokrát, vlastne pri každom realizovanom projekte v tejto lokalite. Dúfam, že teraz je už aj SVP jasné, že je naozaj najvyšší čas zhybku vyčistiť,“ dodal starosta.

Mestská časť Rača pritom za uplynulé roky intenzívne pracuje na tom, aby zabránila práve takýmto kalamitným stavom po prívalových dažďoch, ktoré v minulosti nastávali na viacerých miestach v Rači.

Zaplavená Račianska ulica je súčasťou koloritu prívalových dažďov už desiatky rokov. Komunikácia patrí do správy magistrátu, Rača však začala situáciu intenzívne riešiť a hľadá riešenia, aby sa dopady takýchto búrok čo najviac znížili.

Preventívne opatrenia

Starosta Rače a mestský poslanec Peter Pilinský

Vybudovali sme záchytné poldre v lesoch nad Račou a musím skonštatovať, že to bolo dobré rozhodnutie a tiež veľmi účinné riešenie. Záplavy, ktoré sa pri silnejších dažďoch vyskytovali či už na Námestí A. Hlinku alebo na Karpatskom námestí sa vybudovaním poldrov eliminovali,“ dodal starosta Pilinský, podľa ktorého sú významnou pomocou aj samotné vinohrady nad Račou a retenčné nádrže v nich, ktoré sú pravidelne čistené.

Starosta Rače už kontaktoval aj starostu mestskej časti Nové Mesto, aby spoločne dohodli kroky na zníženie rizika záplav, keďže najviac zasiahnutá lokalita sa nachádza na rozhraní týchto dvoch mestských častí, rovnako ako developerov bytových komplexov v tejto časti Rače, aby pomohli s odstránením následkov stredajšieho prívalového dažďa.

Zdroj: MČ Rača, foto: archív